Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقاد میانماراز نگاه سیاست زده سازمان ملل متحد به بحران مهاجرت در شرق آسیا

انتقاد میانماراز نگاه سیاست زده سازمان ملل متحد به بحران مهاجرت در شرق آسیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میانمار از آنچه نگاه سیاست زده سازمان ملل متحد به نقش این کشور در بحران اخیر مهاجرت غیر قانونی در جنوب شرق آسیا خوانده است به شدت انتقاد کرد. این

آگهی

میانمار از آنچه نگاه سیاست زده سازمان ملل متحد به نقش این کشور در بحران اخیر مهاجرت غیر قانونی در جنوب شرق آسیا خوانده است به شدت انتقاد کرد.

این انتقاد در نشستی که روز جمعه برای بررسی این بحران در بانکوک برگزار شد از سوی رئیس هیئت نمایندگی وزارت امور خارجه میانمار و در واکنش به انتقاد های نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مطرح شد.

والکر تورک معاون کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این نشست عنوان کرده بود که برای حل بحران کنونی لازم است میانمار در قبال کلیه ساکنان این کشور رفتار مسئولانه تری از خود نشان دهد.

هتین لین رئیس هیئت میانماری حاضر در این نشست ضمن محکوم کردن این سخنان و نیز سیاسی قلمداد کردن این گونه اظهار نظرها گفت: «در خصوص مسئله مهاجرت و سرگردانی قایق حامل پناهجویان نمی توان تنها کشور من را انگشت نما کرد. پیش از این هم گفته ام که برخی مسائل به قابلیت ها و نگاه ملی دیگر کشورها مربوط می شود.»

بحران مهاجرت شرق آسیا پس از آغاز عملیات مقابله با قاچاقچیان انسان توسط تایلند که آوارگی هزاران پناهجوی بنگلادشی و میانماری را در آب های منطقه به همراه داشت، وارد فاز تازه ای شد.

بسیاری از کشورهای منطقه از پذیرفتن پناهجویان سرباز زدند و در نهایت اندونزی حاضر شد بسیاری از آنها را در اردوگاهی واقع در خاک خود پناه دهد.

ان ریچارد، معاون وزارت خارجه آمریکا، که از دیگر اعضای این نشست بود به خبرنگاران گفت: «باید هدفی را که به دنبالش هستیم به دست بیاوریم. فکر می کنم که به آن نزدیک شده ایم. به خصوص اینکه مدتی است در خصوص طرح پیشنهادی مبنی بر نظارت هوایی بر آب های منطقه با مالزی به توافق رسیده ایم و امیدواریم بتوانیم در توافق با دیگر کشورها وسعت منطقه تحت نظارت را گسترش دهیم.»

جدا از مالزی، ظاهرا تایلند نیز از کشورهای درگیر در این بحران است که به درخواست آمریکا برای انجام پروازهای شناسایی و نظارتی جهت مقابله با قاچاقچیان انسان در آب های منطقه پاسخ مثبت داده است.

در این نشست نمایندگان بیش از هفده عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا و چند کشور دیگر آسیایی به همراه نمایندگان دولت های آمریکا، سوئیس و چند نهاد بین المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان حضور داشتند.

حدود یک میلیون و سیصد هزار روهینگیایی ساکن در میانمار سال هاست که تحت آزار و اذیت های شدید و نیز تبعیض های نژادی زندگی خود را سر می کنند. بسیاری از آنها برای فرار از این وضعیت چاره ای جز ترک محل زندگی و پناه بردن به کشوری جدید ندارند.

این درحالی است که مقامات میانمار اقلیت روهینگیایی مسلمان را مهاجرانی می داند که از کشور بنگلادش به این کشور مهاجرت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد

توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد

پرتاب کمک‌های هوایی در شمال غزه به‌دلیل باز نشدن چترهای مخصوص باعث مرگ پنج نفر شد