"فیفا مثل آلیس در سرزمین عجایب گرفتار شده است"

"فیفا مثل آلیس در سرزمین عجایب گرفتار شده است"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات قضایی ایالات متحده از رشوه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار در پرونده فساد مالی فدراسیون بین المللی فوتبال خبر داده اند. به گفته مقامات قضایی ایالات

آگهی

مقامات قضایی ایالات متحده از رشوه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار در پرونده فساد مالی فدراسیون بین المللی فوتبال خبر داده اند.

به گفته مقامات قضایی ایالات متحده، این پرونده فساد مربوط به فعالیت های فیفا در دو دهه اخیر می شود. روز چهارشنبه یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) از ریشه دوانیدن فرهنگ فساد در فیفا سخن گفت.

هفت مقام فیفا از جمله جفری وب، نایب رئیس فعلی و جک وارنر، نایب رئیس سابق آن در میان بازداشت شدگان هستند. اتهام آنها اخاذی، پولشویی و کلاهبرداری است.

شرکتهای حامی مالی فیفا همچون ویزا، کوکاکولا، مک دونالد و آدیداس از شرایط پیش آمده نگران هستند.

این پرونده فساد سلامت فرایند اعطای حق میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ به آفریقای جنوبی و جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر را زیر سوال برده است.

فیفا در حالی با این بحران بی سابقه روبرو شده است که کنگره آن در زوریخ روز پنجشنبه آغاز می شود و قرار است انتخابات ریاست آن روز جمعه برگزار شود. سپ بلاتر بدنبال آن است تا برای پنجمین دوره متوالی ریاست فیفا را به دست آورد. او از سال ۱۹۹۸ ریاست این سازمان را بر عهده دارد.

میلیونها نفر از طرفداران فوتبال در سراسر جهان در پی جنجال بوجود آمده در بهت و حیرت فرو رفته اند و نمی دانند که چه زمانی توجه عمومی بار دیگر به جای رسوایی فیفا، بر خود بازی فوتبال متمرکز خواهد شد.

کریس برنز، خبرنگار یورونیوز با رابرت بارینگتون از سازمان شفافیت بین الملل گفتگو کرده است. سازمان شفافیت بین الملل سازمانی غیر دولتی است که با فساد در سطح جهان مبارزه می کند.

سلام رابرت، واکنش اولیه شما به تصمیم مقامات آمریکا و سوییس، دستگیری مجریان فیفا و گستردگی این اقدام چه بود؟

رابرت بارینگتون: اولین واکنش اینست که این موضوع چندان هم تعجب برانگیز نبود چون از مدت ها پیش اتهامات فساد پیرامون فیفا مطرح بود.واکنش دوم اینست که چرا رسیدگی به این موضوع آنقدر طول کشید.

آیا یک تصمیم جهانی پشت این تحقیقات است بخصوص در ارتباط با جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه؟

رابرت بارینگتون: این تصور که روابط خاصی در ارتباط با روسیه بوده و آقای پوتین با حمایت سپ بلاتر بالا آمده اغوا کننده است اما آنطور که من می فهمم، این تحقیقات چند سال پیش از تقابل روسیه با بقیه دنیا شروع شده است بنابراین فکر نمی کنم چیزی پشت آن باشد.

خوب حالا تکلیف فیفا و رییس آن سپ بلاتر چیست؟

رابرت بارینگتون: خوب، کم و بیش می توان حدس زد که در چنین مواردی مثل اکثر سازمان هایی که با تحقیقات گسترده در مورد فساد بخصوص از طرف مقامات آمریکایی روبرو هستند، افراد رده بالا ابراز ندامت می کنند، بعضی ها اخراج می شوند. تحقیقت کاملی از طریق خود کمیسیون ها در جوار تحقیقات بیرونی انجام می شود و به زندان و جریمه های سنگین می انجامد. به هرحال وضع فیفا مثل “آلیس در سرزمین عجایب” است، معلوم نیست چه چیزی در انتظار است. می دانیم چه می شود ولی اینکه در عمل چه می شود موضوع دیگری است.

چطور یک نهاد ورزشی اینقدر قدرت پیدا می کند که از پشت میز روی فکر دولت ها تأثیر می گذارد؟

رابرت بارینگتون: فیفا از این نظر بسیار جالب توجه بوده و نفوذ زیادی در دنیا داشته است. جواب هم ساده است: پول. پول زیادی اطراف فوتبال وجود دارد. حکومت ها به خاطر اعتبار ملی و چیزهایی از این قبیل فریب خورده و درگیر می شوند. فوتبال محبوب ترین ورزش دنیاست، ترکیب محبوبیت و پول برای بسیاری از دولت ها اغواکننده است.

دنیا بیست و چهار ساعته بهتر می شود؟

رابرت بارینگتون: فکر می کنم اندکی بهتر شده است. به نظرم اگر افرادی که مسئول این قبیل فساد ها هستند حساب پس بدهند دنیا خیلی بهتر می شود، وقتی فیفا اصلاح شود و وقتی بدانیم که ورزش جهانی فوتبال و هر ورزش دیگری برای نفس آن و نه برای بهره گیری شخصی پیش می رود، وضعیت بهتر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

ثروتمندترین زن ویتنام به اعدام محکوم شد؛ زنی که با دکه‌داری از فرش به عرش رسید

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا محکوم فراری را دستگیر کند