مدیر اف بی آی: فوتبال گروگان مقامات فاسد شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مدیر اف بی آی: فوتبال گروگان مقامات فاسد شده است

در پی بازداشت چندین مقام عالیرتبه فوتبال در زوریخ سوئیس، مقامات قضایی و پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا از اتهام رشوه گیری در جریان انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ میلادی و اعطای میزبانی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۰ میلادی خبر می دهند.

لورتا لینچ، دادستان کل ایالات متحده می گوید: «این افراد به شکل سازمان یافته مشغول رشوه گیری برای اعطای حق پخش تلویزیونی بازیها، تعیین مکان برگزاری آنها و تعیین رئیس سازمان برای سازماندهی جهانی فوتبال بودند.»

قرار است مقاماتی که صبح چهارشنبه در زوریخ سوئیس دستگیر شدند به ایالات متحده آمریکا مسترد شوند. به گفته مقامات قضایی این کشور، آنها از نظام مالی و بانکی ایالات متحده آمریکا در راستای انجام اعمال خلافشان استفاده کرده اند.

جیمز کامی، مدیر اف بی آی (پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا) می گوید: «بازی فوتبال براساس اتهامات مطرح شده در این دادخواست توسط این افراد گروگان گرفته شده بود. زمین فوتبال که معروف به صاف بودن است توسط این افراد کج شده بود تا به منافع خودشان برسند و این امر به قیمت قربانی کردن کشورها و کودکانی تمام شده بود که از فوتبال لذت می بردند. این گروگانگیری اینک با یک دادخواهی تهاجمی روبروست تا رفتارها را تغییر دهد. همانطور که دادستان کل ایالات متحده گفت این تحقیقات طولانی و پرزحمت بود و به پایان هم نرسیده است و تا روشن شدن کل فساد ادامه می یابد و به این ترتیب پیامی به سراسر جهان فرستاده شده که چنین رفتارهایی قابل تحمل نیستند.»

جام جهانی سال ۲۰۱۰ میلادی در آفریقای جنوبی برگزار شد و اینک شائبه دریافت رشوه و فساد در مورد اعطای میزبانی این بازیها به این کشور پدید آمده است. سلامت انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ میلادی که منجر به انتخاب مجدد سپ بلاتر به ریاست آن شد هم با این اتهامات زیر سوال رفته است.

سپ بلاتر از سال ۱۹۹۸میلادی ریاست فیفا را برعهده دارد.