Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز عملیات بازپس گیری استان الانبار عراق

آغاز عملیات بازپس گیری استان الانبار عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای ارتش عراق با بهره گیری ازکمک نیروهای شبه نظامیان شیعی روز سه شنبه عملیاتی را بر ضد نیروهای دولت اسلامی در استان استراتژیک الانبار آغاز کردند

آگهی

نیروهای ارتش عراق با بهره گیری ازکمک نیروهای شبه نظامیان شیعی روز سه شنبه عملیاتی را بر ضد نیروهای دولت اسلامی در استان استراتژیک الانبار آغاز کردند. هدف از این عملیات که «لبیک یا حسین» نام گرفته تلاش برای آزاد کردن مناطقی از استان های صلاح الدین و الانبار و نیز قطع کردن راه های ارتباطی میان جنگجویان داعش در این مناطق عنوان شده است.

اعلام آغاز این عملیات یک روز پس از اظهارات مقامات کاخ سفید برای کاستن ازتنش به وجود آمده با سران بغداد بر سر نیروهای ارتش عراق صورت گرفته که اخیرا از سوی اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به نداشتن عزم و اراده کافی برای جنگ با داعش متهم شده بودند. امری که مقامات عراقی آنرا نادرست و ناشی از اطلاعات غلط آمریکایی ها دانسته اند.

این در حالی است که همزمان نیروهای هوایی آمریکا و ائتلاف بین الملل به حملات هوایی خود بر ضد مواضع دولت اسلامی در اطراف شهر رمادی ادامه می دهند.

حملاتی که از اوت ۲۰۱۴ تاکنون علیرغم به همراه داشتن بیش از دو میلیارد دلار هزینه، هنوز نتوانسته باعث جلوگیری از پیشروی نیروهای جهادی در این کشور شود. این مسئله در حال حاضر راهبرد نظامی واشنگتن بر ضد نیروهای داعش را در داخل آمریکا با انتقاد های زیادی مواجه کرده است.

یکی از سخنگویان نیروی شبه نظامی شیعی می گوید: «ما چهار هزار رزمنده از نیروهای بسیج مردمی در اختیار داریم که اینها بخشی از نیروهای شبه نظامی مردمی در استان صلاح الدین هستند. این چهار هزار نیروی بسیج مردمی هشت تا نه ماه است که در کنار ما هستند و می جنگند. آنها اکنون از عناصر اصلی نبرد موجود به حساب می آیند.» او در ادامه تاکید کرد: «فکر نمی کنم آزادسازی استان الانبار و مرکز آن رمادی زمان زیادی به طور بیانجامد.»

اراضی تحت پوشش در عملیات «لبیک یا حسین» عمدتا مناطقی در شمال استان صلاح الدین و جنوب غرب تکریت را در برمیگیرد. تمام این مسیر برای هموار کردن راه به سوی شمال رمادی انتخاب شده است. منطقه ای عملیاتی که وسعت آن هزاران کیلومتر مربع است و نیروهای داعش در آن حضور دارند.

ارسال محموله های تسلیحات نظامی برای تقویت ارتش عراق از جمله اقداماتی است که آمریکا جدا از شرک در عملیات هوایی به همراه ائتلاف بین المللی و نیز آموزش نظامی سربازان برای مقابله با نیروهای دولت اسلامی در عراق انجام می دهد.

این در حالی است که هزاران تن از ساکنان رمادی پس از باز شدن پلی که در میانه راه این شهر تا بغداد بر روی رودخانه فرات واقع شده، به فرار از شهر و حرکت به سوی پایتخت ادامه می دهند. این پل پیش از این به روی آنها بسته شده بود و در حال حاضر ساکنان رمادی در ازای معرفی یک ضامن که در بغداد سکونت داشته باشد می توانند از پل عبور و خود را به پایتخت برسانند.

گفته می شود مقامات عراقی از بیم نفوذ شبه نظامیان داعش به بغداد تصمیم به بستن پل و ایجاد یک ایستگاه کننترل در آنسوی فرات گرفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آوارگی هزاران تن از ساکنان شهر رمادی

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد