Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییر صفحه شطرنج سیاسی اسپانیا پس از انتخابات شهرداریها

تغییر صفحه شطرنج سیاسی اسپانیا پس از انتخابات شهرداریها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی انتخابات شوراها و شهرداریهای اسپانیا برای نخستین بار در تاریخ سیاسی این کشور همراه با پیشی گرفتن یکی از افراد مورد حمایت حزب چپگرای

آگهی

گزارش تفصیلی

انتخابات شوراها و شهرداریهای اسپانیا برای نخستین بار در تاریخ سیاسی این کشور همراه با پیشی گرفتن یکی از افراد مورد حمایت حزب چپگرای پودموس در شهر بارسلون ازاحزاب دیگر از جمله حزب مردم است. خانم آدا کولائو، ۴۱ ساله و متولد شهر بارسلون یک مبارز اجتماعی است و رهبری نهاد “خسارت دیدگان وام مسکن” (PAH) را بر عهده دارد. او توانسته در این دور از انتخابات بیشترین میزان رای را در این شهر به خود اختصاص دهد.

خانم کولائو رهبری ائتلاف احزاب کوچک چپگرا را در بارسلون بر عهده دارد.

او درباره نقش احزاب کوچک در سیاست امروز اسپانیا گفت: « به گمانم مشخص است که در پایان یک دوره سیاسی قرار داریم که در آن سیاست از پیش توسط احزاب بزرگ اداره می شد و رای دهندگان هر چهار سال با این احساس پای صندوقهای رای می رفتند که می دانستند توانایی تغییر شرایط را ندارند.»

او روز دوشنبه ۲۵ ماه مه و یکروز پس از انتخابات در جمع هوادارانش گفت: « از امروز به بعد باید نحوه سیاست ورزی را تغییر دهیم و گشایش کامل را در سیاست پدید آوریم. اینگونه خواهیم توانست از هر آنچه که در تمامی امور می گذرد، آنچه که دزدیده می شود و یا توسط مقامات بالای حزبهای حاکم اداره می شود با خبر شویم. همه چیز باید به نظمی دوباره درآید.»

هنگام مبارزات انتخاباتی، خانم کولائو با آگاهی از اهمیت هر رای برای مبارزه با ساختار نهادینه شده قدرت، ارتباط مستقیم با شهروندان داشت. او همچنین برای محبوبیت بیشتر با پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب پودموس و خوزه موخیکا، رییس جمهوری پیشین اروگوئه در عموم ظاهر شده بود.

برای فهم بهتر انتخابات شهرداریهای اسپانیا، کارلوس مارلاسکا، خبرنگار یورونیوز به دیدار فرناندو ولسپین، استاد علوم سیاسی دانشگاه مستقل مادرید رفته است.

یورونیوز: این انتخابات در برگیرنده چه نتایجی سیاسی بوده است؟

فرناندو ولسپین: باید به دو نکته توجه داشت. نخست شکست چشمگیر حزب حاکم، حزب مردم است و دیگری ارزش نمادین پیروزی احزاب کوچک در شهرهایی چون مادرید و بارسلون است که با احزاب بزرگ رقابت کردند. در خصوص شهرهایی چون بارسلون و مادرید، احزاب کوچک انتخاب نخست رای دهندگان به شمار می آیند.

یورونیوز: آدا کولائو، فعال اجتماعی، و مانوئلا کارمنا یک قاضی سابق توانسته اند بدون وابستگی به حزبی خاص برنده انتخابات شهرداریهای بارسلون و مادرید شوند. وجه تشابه این دو زن چیست؟

فرناندو ولسپین: هر دو نماد ارزشهای جنبشهای ضد سیستم در سخت ترین لحظات بحران هستند و می توانند در اطراف خود مردمانی را گرد آورند که الزاما در گذشته به گرایشهای آنها رای نمی دادند. این مردم نماد حساسیت نوظهوری هستند که از فردای بحران اقتصادی در اسپانیا پدید آمد.

یورونیوز: قدرت عظیم حزب مردم به عنوان حزبی که از سال ۲۰۱۱ قدرت حاکم را در دست دارد متزلزل شده است. حضور آقای راخوی در رقابتهای انتخاباتی شهرداریها و جان گرفتن اقتصاد از رمق افتاده نتوانستند مانع این تزلزل سیاسی شوند. نتایج این انتخابات چه پیامدی را برای دولت آقای راخوی در بر خواهد داشت؟

فرناندو ولسپین: آقای راخوی مجبور به تغییرات اساسی در گفتمان سیاسی و افراد صاحب قدرت پیرامون خواهد بود. در غیر اینصورت او در انتخابات عمومی پیش رو با مشکل جدی روبرو خواهد شد. به گمانم نحوه سیاست ورزی او در شهرهایی چون مادرید و والنسیا و همچنین در مناطقی که فساد بسیار هست دچار شکست شده است.

یورونیوز: دو حزب همیشه مطرح در سیاست اسپانیا، حزب مردم و حزب سوسیالیست (PSOE) که همواره ۷۰ درصد آرا را به خود اختصاص می دادند اکنون قدرت پیشین خود را ندارند. مناسبات تازه قدرت بین احزاب چگونه خواهد بود؟

فرناندو ولسپین: به گمانم نتایج انتخابات چشم انداز سیاست اسپانیا را دست کم در خصوص قدرت در دست دو حزب اصلی آشکار کرده است. آنها ۵۰ درصد آرا را در دست دارند و قدرت آینده شان بستگی به نحوه مناسباتشان با دیگر احزاب دارد. به گمانم احزاب چپ یک نقطه همگرایی دارند ولی این به معنی بالا رفتن آرای احزاب کوچک نخواهد بود. به سخن دیگر، نتایج انتخابات انقلابی بود برای اینکه احزاب کوچک در ساختار قدرت نقشی نداشتند، ولی از این پس در ساختار قدرت سهیم خواهند بود.

یورونیوز: وضعیت پیش رو در حالیکه هیچ حزبی در بسیاری از مناطق و شهرها اکثریت مطلق آرا را بدست نیاورده چیست؟

فرناندو ولسپین: رای دهندگان اسپانیایی دچار یک تناقض شده اند. برای همین نیز با دقت روند اتفاقات را دنبال می کنند تا ببیند احزاب کوچک چگونه وارد مناسبات قدرت می شوند. از سوی دیگر، شهروندان خواهان این هستند که احزاب کوچک ساختار قدرت را در دست گیرند و برای همین خواهان ائتلاف احزاب کوچکتر با احزاب بزرگتر هستند. احزاب در بلاتکلیفی به سر می برند. این عدم قطعیت در انتخابات عمومی ماه نوامبر شکل تازه تری به خود خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند