شهر تعز نیز به دیگر اهداف ثابت بمباران های ائتلاف اضافه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شهر تعز نیز به دیگر اهداف ثابت بمباران های ائتلاف اضافه شد

جنگ در یمن همچنان میان حوثی ها و نیروهای وفادار به عبد منصور هادی، رییس جمهوری این کشور که به ریاض گریخته، ادامه دارد. عربستان سعودی نیز که ائتلاف بمباران مواضع حوثی ها توسط کشورهای منطقه را رهبری می کند از ادامۀ حملات خود خبر داده است.

پس از شهرهای صنعا و عدن، اینک شهر تعز در جنوب این کشور هدف این حملات قرار گرفته است و سکنۀ آن نیز برای نجات جان خود مجبور به ترک شهر شده اند.

یکی از ساکنان این شهر می گوید: «اینجا در تعز با سلاح هایی مثل آر.پی.جی، کاتیوشا و موشک به ما حمله می کنند. تمامی قربانیان این جنگ بی گناهان و کودکان هستند.»

به گفتۀ سازمان ملل، از آغاز بمباران های هوایی توسط این ائتلاف بیش از ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده و دست کم هفت هزار نفر نیز مجروح شده اند.

سازمان ملل می گوید به دلیل ادامۀ حملات هوایی و درگیری های زمینی، امکان توزیع کمک های انساندوستانه در میان مردم نیست. بیمارستان ها به دلیل نداشتن دارو و امکانات پزشکی امکان مداوای مجروحان را ندارند. به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، امکان شیوع بیماری های مسری نیز وجود دارد و مواد غذایی نیز به سختی یافت می شود.

بحران در یمن از زمانی آغاز شد که حوثی های شیعه در این کشور بهمراه وفاداران به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور برکنار شده، علیه رئیس جمهوری کنونی یمن شورش کردند و در پی آن شهرهای صنعا و عدن را به تصرف خود در آوردند. کشورهای عضو ائتلاف همچنین ایران را متهم به طرفداری از شورشیان حوثی می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و چندین بار اقدام به ارسال محموله های غذایی و دارویی به این کشور کرده است اما هر بار، نیروهای نظامی عربستان سعودی با مداخلۀ نظامی از توزیع این مواد غذایی بین مردم یمن ممانعت کرده اند.