آندری دودا رئیس جمهوری لهستان شد

آندری دودا رئیس جمهوری لهستان شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آندری دودا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان، رقیب خود برونیسلاو کوموروفسکی را شکست داد. نامزد حزب محافظه کار، در این دور از انتخابات، ۵۳ درصد

آگهی

آندری دودا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان، رقیب خود برونیسلاو کوموروفسکی را شکست داد. نامزد حزب محافظه کار، در این دور از انتخابات، ۵۳ درصد از آرا را از آن خود کرده، در حالیکه رئیس جمهوری پیشین این کشور، تنها ۴۷ درصد از آرا را کسب کرده است.

آندری دودا در نخستین نطق خود پس از اعلام نتایج، با تشکر از تمامی هواداران و اعضای کارزار انتخاباتی گفت: «هزاران و میلیونها نفر بی نام و نشان مرا همراهی کردند. مطمئن هستم که همراه با یکدیگر می توانیم کشورمان را به پیش ببریم. کار بزرگ و دشواری در پیش داریم و هیچ کس نمی تواند به تنهایی از پس آن بربیاید. حتی می توانم بگویم که رئیس جمهوری و دولت نیز نمی توانند به تنهایی کاری انجام بدهند. حتی اگر به بهترین نحوی با هم همکاری کنند بدون حمایت جامعه و مردم کاری از پیش نمی رود.»

برونیسلاو کومورووسکی، نامزد شکست خوردۀ این انتخابات که چهار سال رئیس جمهوری لهستان بود، پیروزی رقیب خود را نتیجۀ تصمیم شهروندان دانست و گفت: «شهروندان لهستان آزاد و دموکراتیک تصمیم خود را امروز اعلام کردند. معنای دموکراسی یعنی اینکه یک نفر نه تنها باید رای دهندگان را به رسمیت بشناسد بلکه باید به رای آنها نیز احترام هم بگذارد. به همین دلیل من به آقای آندری دودا پیروزی در این انتخابات را تبریک می گویم.»

هیچ یک از این دو نامزد ریاست جمهوری لهستان نتوانسته بودند در دور نخست این انتخابات که هفتۀ گذشته برگزار شد، اکثریت آرا را کسب کنند و به همین دلیل این انتخابات به دور دوم کشیده شد. در دور نخست، آندری دودا ۳۴.۷۶ درصد از آرا را به دست آورده بود در حالیکه نامزد جناح راست میانه ۳۳ درصد از آرا را کسب کرده بود.

به گزارش کمیسیون انتخابات لهستان، ۵۶ درصد از واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند

ارائه طرح احیای حاکمیت قانون در لهستان؛ آیا ورشو به حقوق از دست رفته در اتحادیه اروپا دست می‌یابد؟

اعتراضات به اتحادیه اروپا؛ کشاورزان در لهستان‌ تابوت گرداندند و در مادرید خیابانها را مسدود کردند