Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعلام جوایز بخش سینه فونداسیون کن

اعلام جوایز بخش سینه فونداسیون کن
Copyright 
نگارش از Parviz Jahed
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فیلم «شر» (به اشتراک گذاشتن) به کارگردانی پیپا بیانکو از آمریکا، جایزه اول بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را دریافت کرد.

روز ۲۲ می، جوایز بخش سینه فونداسیون کن با حضور ژیل ژاکوب، رئیس سابق جشنواره فیلم کن و اعضای هیئت داوران این بخش به ریاست عبدالرحمان سیساکو، اهدا شد.

جوانا حاجی توماس فیلمساز لبنانی، ربکا اسلوتوفسکی کارگردان فرانسوی و دانیل اولبریشسکی بازیگر لهستانی، در کنار سیساکو، فیلم های بخش سینه فونداسیون را داوری کردند. عبدالرحمان سیساکو، کارگردان فرانسوی موریتانی تبار و سازنده فیلم «تیمباکتو»، دربارۀ داوری فیلم های این بخش گفت: “ گروه داوری این بخش، گروهی بسیار پرشور بود. ما درباره فیلم های کوتاه بسیار بحث کردیم و انتخاب های این بخش واقعاً برای ما تکان دهنده بود.” سیساکو همچنین خطاب به فیلمسازان شرکت کننده در این بخش گفت: “ما شما را قضاوت نمی کنیم چرا که این کار تماشاگران است. از نظر ما همه شما برنده اید.”

سینه فونداسیون بنیادی است که تحت پوشش جشنواره فیلم کن برای حمایت از نسل بعدی فیلم سازان بین‌المللی و الهام بخشیدن به آنان ایجاد شده است. این بنیاد از سال ۱۹۹۸ توسط ژیل ژاکوب پایه‌گذاری شده است، با توسعه برنامه‌های مکمل در حال زمینه سازی برای دستیابی به هدف خود است. فعالیتهای آن امروز به سه بخش مختلف تقسیم شده است: مسابقه، اقامت و آتلیه.

بخش سینه فونداسیون جشنواره کن، در واقع بخش فیلم های کوتاه دانشجویی جشنواره کن است که از سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شده و هر سال بین پانزده تا بیست فیلم کوتاه و نیمه بلند را برمی گزیند. سال گذشته عباس کیارستمی، ریاست بخش سینه فونداسیون کن را برعهده داشت.

ارزش جایزه نقدی این بخش برای فیلم اول به میزان ۱۵ هزار یورو ، برای فیلم دوم، ۱۱۲۵۰ یورو و برای فیلم سوم، ۷۵۰۰ یورو است. همچنین، جشنواره کن تضمین می کند که فیلم بلند اول برنده جایزه اول این بخش حتما در کن پذیرفته شود. در سال ۲۰۱۳ آناهیتا قزوینی زاده، دانشجوی ایرانی مدرسه موسسه هنر شیکاگو، با فیلم کوتاه «سوزن» برندۀ جایزه اول این بخش شد.
فیلم «شر»، داستان دختر تین ایجری به نام کریستال است که ویدئویی از حمله جنسی به او در اینترنت پخش می شود و این کار آسیب روانی زیادی به او وارد می کند. فیلمساز، روی موضوع بسیار مهمی انگشت گذاشته است، موضوعی که برای ایرانی ها کاملاً آشناست. نماهای بسته، حس درونی و آسیب پذیری کریستال را خوب منتقل کرده است. تاثیر فیلم هایی مثل فیلم “پنهان” از “میشل هانه که” را بر آن می توان دید.

جایزه دوم این بخش نیز به فیلم «ملکه های گمشده» ساخته ایگناسیو یوریسیک مریلان از شیلی تعلق گرفت که ماجرای پسر همجنس گرایی است که یک شب به همراه دوستان همجنس گرایش به وسیله پلیس دستگیر شده و قرار است خبر دستگیری آنها از تلویزیون پخش شود و این مسئله باعث تشویش و نگرانی خاطر او شده است چرا که می تواند موقعیت او و خانواده اش را به خطر اندازد.

جایزه سوم این بخش به طور مشترک به فیلم های «بازگشت ارکین» ساخته ماریا گوسکوا از روسیه و «ویکتور» ساخته یان گاریدو لوپز تعلق گرفت.

«بازگشت ارکین»، داستان مردی قزاق است که بعد از آزادی از زندان سراغ افراد مختلف از جمله نامزد سابق اش می رود اما هیچکس او را نمی پذیرد. استفادۀ فیلمساز از برداشت بلند و قاب های ثابت در جغرافیا و فرهنگی شبیه غرب ایران، شباهت فیلم به فیلم های ایرانی را گریزناپذیر کرده است.

ویکتور نیز داستان جوان ترنسکشوال است که بدن زنانه ای دارد اما با هویت جنسی اش در چالش است.

از ایران فیلم «کشتارگاه» ساخته بهزاد آزادی نیز در این بخش شرکت داشت که موفقیتی کسب نکرد. «کشتارگاه»، داستان چهار نوجوان کُرد است که می خواهند یک شبه پولدار شوند و برای همین وارد یک گروه قاچاق مواد مخدر می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد رسول‌اف برنده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن شد

جنجال فیلم علی عباسی در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا؛ ستاد ترامپ: شکایت می‌کنیم

بازگشت فرانسیس فورد کاپولا به روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن نیم قرن پس از کسب جایزه نخل طلا