Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دوئل بزرگ انتخاباتی در لهستان

دوئل بزرگ انتخاباتی در لهستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برونیسلاو کوموروفسکی رئیس جمهور فعلی لهستان به نمایندگی از جناح راست میانه روز یکشنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای به دست گرفتن

آگهی

برونیسلاو کوموروفسکی رئیس جمهور فعلی لهستان به نمایندگی از جناح راست میانه روز یکشنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای به دست گرفتن مجدد قدرت باید با رقیب اصلی اش آندرِی دودا نامزد جناح راستگرای محافظه کار رقابت کند.

صاحب نظران و کارشناسان سیاسی روز شنبه یک روز پیش از برگزاری دور دوم این انتخابات هرگونه پیش بینی قطعی در مورد نتیجه این انتخابات را رد کرده و آنرا غیرمنطقی تلقی کرده اند.

از ابتدای رقابت های انتخاباتی شانس رئیس جمهور فعلی برای پیروز شدن بیش از دیگر رقبا تشخیص داده شده بود اما وی به همراه رقیبش دودا به دلیل کسب نکردن اکثریت قاطع آراء راهی دور دوم شدند.

نظرسنجی های انجام شده در مورد پیروز این انتخابات تاکنون ضد و نقیض بوده است. نتایج تحقیق منتشر شده در روز جمعه توسط یک نشریه معتبر لهستانی حکایت از برتری دو درصدی دودا بر کوموروفسکی دارد. نظر سنجی تازه ای که توسط موسسه «سی. بی. او. اس» انجام شده نیز دودا را پیروز این انتخابات معرفی می کند در صورتی که نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «میلوارد براون» نتیجه ای عکس آن را نشان می دهد.

شهروندان لهستانی دیدگاه های متفاوتی در مورد پیروز این انتخابات دارند. یکی از آنها می گوید: «کوموروفسکی دیگر پیر شده. او سالهای زیادی است که در قدرت است. ما به فرد تازه ای نیاز داریم.» دیگری می گوید: «او رئیس جمهور قاطعی است که مناقع ما را در نظر دارد و کارهای عجیب انجام نمی دهد.»

افراد بد بینی هم وجود دارند که می گویند: «مردم باید از میان بد و بدتر انتخاب کنند.» فردی مسن با تاکید بر اینکه به طور کلی انتخاب کردن دشوار است آرامش و ثبات را نیاز اصلی مردم لهستان می داند.

قدرت و اختیارات رئیس جمهور در لهستان به طور کلی محدود است و تحلیلگران به اتفاق معتقدند نتیجه انتخابات روز یکشنبه از آن جهت که میتواند بر انتخابات قانونگذاری پاییز امسال در این کشور تاثیر گذار باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

کوموروفسکی از ابتدای رقابت های انتخاباتی همواره بر جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا و نیز ناتو به عنوان تضمینی بر امنیت و رفاه این کشور تاکید کرده است. تولید ناخالص داخلی لهستان از سال 2008 تاکنون بیست درصد افزایش نشان می دهد. این درحالی است که اقشار زیادی از مردم این کشور خود را از منافع این رشد محروم احساس می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد