«لوز» از شارلی ابدو می رود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«لوز» از شارلی ابدو می رود

لوز، کاریکاتوریست هفته نامه طنز شارلی ابدو، از این نشریه خداحافظی می کند. در میان اعضای اصلی هیات تحریریه شارلی ابدو، لوز، یکی از کسانی است که از حملات مرگبار ژانویه امسال به دفتر این نشریه جان سالم به در برد.

این کارتونیست، در بیست سال فعالیتش در شارلی، آثار بحث برانگیز فراوانی را خلق کرد، از جمله چندین طرح روی جلد از مردی که شباهتش به پیغمبر اسلام، خشم برخی مسلمانان جهان را برانگیخت.

لوز، با نام کامل رونال لوزیه، در مصاحبه ای با روزنامه لیبراسیون، دلیل رفتن خود از شارلی ابدو را تصمیم شخصی دانسته است. او واژه هایی چون داغ، درد و فشار رسانه ها را نیز به زبان رانده است. لوز چهل و سه ساله، از نداشتن زمان لازم برای بازیافتن خویش و همچنین از آنچه «شکنجه غیبت فقدان اعضا» خوانده سخن می گوید.

حمله خونبار به شارلی ابدو که برای بسیاری نماد آزادی بیان بود، شوک بزرگ و بی سابقه ای در پی داشت. به غیر از لوز، احتمالا زینب رضاوی، روزنامه نگار و جامعه شناس ادیان در شارلی ابدو نیز این نشریه را ترک می کند. زینب رضاوی که پس از حمله به دفتر این نشریه تحت نظارت پلیس قرار دارد، به خاطر آنچه نارضایتی از نحوه فعالیت حرفه ایش خوانده شده از جانب گردانندگان جدید شارلی توبیخ شده است.

اکنون با رفتن لوز از شارلی ابدو، این نشریه یکی از اصلی ترین چهره های خود را از دست می دهد. اتفاقی که آینده شارلی ابدو و امکان دوام برای این نشریه را در هاله ای از ابهام فرو برده است.