Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست های تخصصی سینماگران در جشنواره کن

نشست های تخصصی سینماگران در جشنواره کن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسئله حق مولف و ارتقاء صنعت سینمای اروپا در عصر دیجیتال محور اصلی نشست های تخصصی روز یکشنبه «مجمع اروپایی فیلم» در جشنواره سینمایی کن بود.

در این گردهمآیی، کمیسیون اروپا نشست هایی را میان سینماگران و متخصصین این حرفه تدارک دید که تنی چند از میهمانان از جمله میشل آزاناسیوس کارگردان فرانسوی، خالق فیلم آرتیست و کاستا گاوراس دیگر کارگردان یونانی تبار فرانسه در خصوص مسئله سینما و حق مولف به ایراد سخنرانی پرداختند.

گونتر اوتینگر، کمیسر اروپا در امور اقتصاد و جامعه دیجیتال که در این مراسم حضور داشت در خصوص درخواست اخیر سینماگران اروپا برای فراهم شدن زمینه مناسب برای پخش آثار اروپایی و حمایت بیشتر از حق مولف گفت: «قانون فعلی حق مولف در سال ۲۰۰۱ تدوین شده است. بنا بر این ما باید این قانون را مورد بازنگری قرار دهیم. باید ببینیم در این قانون چه اصلاحاتی برای انجام دادن لازم است تا بتوانیم به سمت یک بازار دیجیتال واحد اروپایی حرکت کنیم. باید موارد مورد قبول برای همه طرف های دخیل را بررسی کنیم. ببینیم چه موارد استثنایی لازم است در نظر گرفته شود و کدامیک از الگوهای اقتصادی در اتحادیه اروپا نیازمند قوانین ویژه است.»

امسال در جشنواره سینمایی کن بیست و پنج فیلم تحت حمایت اتحادیه اروپا قرار دارند که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. یازده فیلم از این مجموعه در بخش اصلی جشنواره برای دریافت نخل طلا رقابت می کنند.

کمیسیون اروپا در حال بررسی راه های حمایت از حقوق تولید کنندگان آثار فکری از جمله فیلم های سینمایی است، این در حالی است که قدرت روز افزون شرکت های غول آسای اینترنتی و گسترش انتشار بدون مجوز آثار بر روی وب هنرمندان را نگران کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند