بررسی مسئله حق مولف در حاشیه جشنواره فیلم کن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بررسی مسئله حق مولف در حاشیه جشنواره فیلم کن

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه روز یکشنبه با حضور در کن در«مجمع اروپایی فیلم» که در حاشیه شصت و هشتمین دوره این فستیوال سینمایی برگزار شد، شرکت و بر تلاش کشورش برای اولویت بخشی به دفاع از هنرمندان و مسئله حق مولف تاکید کرد.

در این گردهم آیی شرکت کنندگان با حضور در کنفرانسی با عنوان «آینده حق مولف در اروپا: فرهنگ و بازار واحد دیجیتال» که از سوی وزارت فرهنگ فرانسه برگزار شد در خصوص مسئله حق مولف در عصر بازار دیجیتال به بحث و تبادل نظر پرداختند.

فلور پلرن، وزیر فرهنگ و ارتباطات فرانسه در حاشیه برپایی بازار اروپایی فیلم کن گفت: «ما آماده مدرنیزه و به روز کردن حق مولف هستیم اما حاضرنیستیم به این بهانه خود را از تنوع فرهنگی که به آن افتخار می کنیم، محروم سازیم. امری که نشان می دهد اروپا امروزه قادر است فیلم های بی نظیری مانند فیلم لهستانی آیدا، یا دیگر فیلم هایی نظیر لوسی (به کارگردانی لوک بسون فرانسوی) و تیمبوکتو (به کارگردانی عبدالرحمن سیساکو کارگردان موریتانیایی) تولید کند. این است واقعیت تنوع فرهنگی امروز و ما حاضر نیستیم در آینده آنرا به خطر بیاندازیم.»

کمیسیون اروپا در حال بررسی راه های حمایت از حقوق تولید کنندگان آثار فکری است، این در حالی است که قدرت روز افزون شرکت های بزرگ اینترنتی و گسترش انتشار بدون مجوز آثار بر روی وب هنرمندان را نگران کرده است.