وضعیت اقتصادی پرتغال پس از دریافت کمک های مالی بین المللی

وضعیت اقتصادی پرتغال پس از دریافت کمک های مالی بین المللی
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران اقتصادی در پرتغال موجب شده بود دولت این کشور از صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا کمک های مالی که جمعا به رقم ۷۸ میلیارد یورو رسید دریافت

آگهی

بحران اقتصادی در پرتغال موجب شده بود دولت این کشور از صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا کمک های مالی که جمعا به رقم ۷۸ میلیارد یورو رسید دریافت کند.

پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی و رسیدن به رشد اقتصادی پرتغال را بر آن داشت تا شش ماه پیش اعلام کند دیگر به دریافت کمکهای مالی بین المللی احتیاجی ندارد.

اقتصاد پرتغال برای اولین بار از سال ۲۰۱۰ میلادی ۰.۹ درصد رشد به خود دید. میزان رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی نیز به رقم ۰.۴ درصد رسیده است.

اعمال تدابیر ریاضت اقتصادی طی سالهای گذشته برای مقابله با بحران و بازپرداخت بدهی ها موجب شده بود نرخ بیکاری در پرتغال افزایش یابد.

دولت پرتغال پیش بینی می کند نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱.۶ درصد باشد. پرتغال می تواند با تکیه بر این نرخ رشد در راه مبارزه با فقر و پایین آوردن نرخ بیکاری در کشور قدم بردارد.

گفتگوی یورونیوز با پائولو آلموشتر، سردبیر بخش اقتصادی شبکه تلویزیونی خصوصی ت و ئی

دولسه دیاس، خبرنگار یورونیوز: از زمان اجرای برنامه نجات مالی تروئیکا یعنی چهار سال پیش، این کشور با مشکلات فراوانی مواجه شده است. پرتغال دوران تدابیر ریاضت اقتصادی را پشت سر گذاشت و برنامه های اصلاحات وسیع اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد. پائولو آلموشتر، شما سردبیر بخش اقتصادی شبکه تلویزیونی خصوصی ت و ئی TVI هستید. آیا می توانید به ما بگویید چه تغییرات بنیادینی در سیستم اداره کشور و دولت پرتغال ایجاد شده است؟

پائولو آلموشتر: «تغییراتی کمی در دولت پرتغال بوجود آمده است. این موضوع درباره اقتصاد این کشور نیز صدق می کند. این دوره کوتاهی است برای آنکه بتوان اثرات و نتایج برنامه های تروئیکا را بررسی کرد. اما تغییرات اساسی در زندگی مردم و روابطشان با دولت ایجاد شده است. یکی از آنها افزایش میزان مالیاتهاست که دلیل آن رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده ای است که در سال ۲۰۱۲ مورد توافق تروئیکا و دولت پرتغال قرار گرفته است. تنها مالیات بر درآمد در کشور حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.»

یورونیوز: آیا افزایش مالیاتها ادامه خواهد داشت؟

پائولو آلموشتر: «مشکل اینجاست که چشم انداز روشنی پیش رو نداریم. نمی دانیم چگونه می توان در سالهای آینده این وزنه مالیاتی سنگین را سبک کرد. زیرا کشور با مقامات اروپایی توافق نامه ای را امضاء کرده که بر اساس آن باید تا ۲۰ تا ۳۰ سال آینده بدهی های کشور روند نزولی داشته باشد. بنابراین به نظر من افزایش مالیاتها ادامه خواهد داشت.»

یورونیوز: در زندگی روزمره مردم چه انعکاسی خواهد داشت؟

پائولو آلموشتر: «مسئله اینجاست که مردم دارند عادت می کنند تا با پول کم زندگی کنند. مردم پرتغال گرفتار فقر هستند. درآمد مردم چیزی را تغییر نمی دهد زیرا حقوق خالص پس از پرداخت مالیات بسیار پایین است. این مربوط به طبقه متوسط جامعه می شود که جمعیت بزرگی را شامل می شود. از نقطه نظر مصرف باید گفت مردم دیگر خودروی نو نمی خرند بنابراین فروش خودرو کاهش یافته است و آمار مربوط به این بخش روند نزولی دارد.

بعنوان مثال در فروشگاهها مردم دیگر گوشت گاو خریداری نمی کنند آنها به خرید گوشت بوقلمون و مرغ روی آورده اند که ارزان تر است. این مثالها نشان می دهد که مردم چگونه خود را با وضعیت وفق می دهند. مردم غذای خود را بر سر کار می آورند و رستورانها اثرات این تغییرات را به خوبی احساس می کنند. طی سالهای گذشته مردم کمتر به تعطیلات می روند و برای این منظور بیشتر پرتغال را ترجیح می دهند تا اینکه به خارج بروند. این برای صنعت گردشگری پرتغال مفید است اما هدف این نیست. دلیل این روند اینست که مردم پول کمی دارند.»

یورونیوز: این تغییرات نشان دهنده عوض شدن ذهنیت مردم است و یا اینکه گذراست؟

پائولو آلموشتر: «ارزیابی آن دشوار است مردم از تروئیکا و سیاستمداران خشمگین هستند. به انتخابات پارلمانی در کشور نزدیک می شویم. این انتخابات فرصتی خواهد بود تا ببینیم آیا مردم احزاب سیاسی را مورد مواخذه قرار می دهند یا خیر. اما زمانی که به نتایج تحقیقات نگاهی می اندازیم می بینیم که ما با مورد یونان و حزب سیریزا و یا اسپانیا با احزاب پودموس و یا سیودادانوس که در انتخابات تاثیر گذار هستند سر و کار نداریم.»

یورونیوز: نمایندگان تروئیکا شش ماه پیش از پرتغال خارج شدند اما کشور تا سال ۲۰۲۶ تحت نظر قرار دارد. آینده پرتغال را چگونه می بینید؟

پائولو آلموشتر: «موضوعی را که می توانم برای آینده پیش بینی کنم ادامه اعمال تدابیر ریاضت اقتصادی برای کاهش بدهی های کشور است. دولت هیچ امکانی برای کاهش مالیاتها و افزایش حقوق بازنشستگان در کشوری که روند پیر شدن جمعیتش بالاست ندارد. طی سالهای گذشته شاهد مهاجرت جوانان بودیم. آنها یک نسل دارای استعداد بودند که در پرتغال تحصیل کردند و رفتند. آنها امروز در خارج از کشور کار می کنند. اما آمار افراد سالمند و بازنشستگان بالا رفته از طرفی میزان حقوق و عایدی آنها بیش از پیش پایین آمده و سن بازنشستگی نیز افزایش یافته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی

رای دهندگان پرتغالی در انتخابات پارلمانی با نتیجه‌ای نامعلوم به پای صندوق‌ می‌روند

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟