Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر کشور و رییس سازمان اطلاعات مقدونیه استعفا کردند

وزیر کشور و رییس سازمان اطلاعات مقدونیه استعفا کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی تنش های اخیر در مقدونیه، وزیر کشور و رییس سازمان اطلاعات این کشور از سمت خود استعفا کردند. تحلیلگران می گویند کناره گیری این دو از قدرت با فشار

آگهی

در پی تنش های اخیر در مقدونیه، وزیر کشور و رییس سازمان اطلاعات این کشور از سمت خود استعفا کردند. تحلیلگران می گویند کناره گیری این دو از قدرت با فشار از سوی نیکولا گرئوفسکی، نخست وزیر این کشور به منظور ادامۀ حیات دولت وی و همچنین آرام کردن اعتراض ها در مقدونیه صورت گرفته است.

روز شنبه و یکشنبه، شهر کومانوو در شمال این کشور که عمدتا آلبانیایی نشین است، صحنه درگیری های مسلحانه بود که منجر به کشته شدن هشت پلیس و ۱۴ شبه نظامی مسلح شد. دولت می گوید حمله کنندگان اعضای ارتش آزادیبخش آلبانیایی های کوزوو بودند که در تلاش برای برقراری بی ثباتی در مقدونیه دست به این حملات زدند. به گفتۀ پلیس مقدونیه این گروه یکی از خطرناک ترین گروههای تروریست منطقه است و پنج تن از رهبران آن را در خلال این درگیری ها به قتل رسانده است.

این امر در حالی صورت می گیرد که نمایندگان مخالف دولت نیکولا گرئوفسکی به رهبری زوران زائف، رهبر اپوزیسیون مقدونیه حضور در پارلمان این کشور را تحریم کرده اند. این اقدام با تجمعاتی در اسکوپیه، پایتخت این کشور و در شهر کومانوو طی روزهای پس از این درگیری های مسلحانه همراه بوده است.

ضمن آنکه مخالفان روز یکشنبه را روز اعتراض به دولت نامیده و از برگزاری یک راهپیمایی علیه سیاست های نیکولا گرئوفسکی خبر داده اند. مخالفان، دولت را به فساد مالی و شنود غیرقانونی دست کم ۲۰۰۰۰ نفر از شهروندان از جمله خبرنگاران، شخصیت های سیاسی اپوزیسیون و رهبران مذهبی این کشور می کنند.

علیرغم آنکه مقامات این کشور از دستگیری دست کم ۳۰ نفر از اتباع آلبانیا و کوزوو در ارتباط با حملات شمال این کشور خبر می دهند، شایعاتی مبنی بر سازماندهی عمدی این حملات از سوی دولت در میان بخش های آلبانیایی نشین مقدونیه منتشر شده است.

در جریان تبادل آتش میان این افراد مسلح و پلیس، خسارات بسیاری به منازل مسکونی در محل درگیری ها وارد شده و شهروندان آن را به مناطق جنگی شبیه می دانند.

درگیری میان آلبانیایی های مقدونیه و نیروهای نظامی این کشور تازگی ندارد. در سال ۲۰۰۱ نیز، حملات مشابهی به مدت چند ماه، به رویارویی پلیس و گروههای مسلح آلبانیایی تبار منجر شد. آلبانیایی ها خواستار اختیارات بیشتر در بخش شمالی این کشور هستند که عمدتا آلبانیایی نشین است.

مقدونیه درصدد پیوستن به اتحادیۀ اروپاست و این ناآرامی ها بر این روند تاثیر نامطلوبی دارد. اتحادیۀ اروپا می گوید نگران این تنش ها در مقدونیه است و همراه با ناتو و سازمان ملل از دولت و مخالفان خواسته است برای برقراری آرامش در این کشور تلاش کنند. ناتو همچنین از مقامات مقدونیه خواسته است تحقیقات در زمینۀ درگیری های شهر کومانوو را با شفافیت به پیش ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریشه تاریخی درگیری های مقدونیه