انتشار خبر کودتا علیه رئیس جمهوری بروندی مخالفان را شاد کرد

انتشار خبر کودتا علیه رئیس جمهوری بروندی مخالفان را شاد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک ژنرال ارتش بروندی با کودتا علیه پییر انکورونزیزا، رئیس جمهوری این کشور، وی را از قدرت برکنار کرد. در پی آن بوجومبورا، پایتخت، پس از هفته ها

آگهی

یک ژنرال ارتش بروندی با کودتا علیه پییر انکورونزیزا، رئیس جمهوری این کشور، وی را از قدرت برکنار کرد.

در پی آن بوجومبورا، پایتخت، پس از هفته ها ناآرامی عصر روز چهارشنبه شاهد جشن و شادی مخالفان دولت بود.

یکی از حاضران در این تجمع ضمن ابراز خوشحالی خود از این خبر گفت: «خیلی خوشحالم از اینکه توانستیم رئیس جمهوری را برکنار کنیم. کسی که سعی داشت قانون اساسی را تغییر دهد. پس از این همه کشمکش او می خواست برای سومین دوره هم در مقامش بماند. اما به لطف انقلاب مردم، ما پیروز شدیم و عقب نخواهیم نشست.»

گادفرواد نیومبار، ژنرال ارتش بروندی، با اعلام این خبر از طریق شبکه رادیویی خصوصی نزدیک به مخالفان گفت :«رئیس جمهور پییر انکورونزیزا از مسئولیت های خود خلع و دولت او نیز منحل شده است. وزارتخانه ها مسئولیت های حداقلی خود را برعهده خواهند داشت. ما از تمام فرماندهان نظامی و فرمانداران کلیه مناطق می خواهیم که در تامین امنیت تمام شهروندان بروندی ما را یاری کنند.»

این کودتا ظاهرا ارتش بروندی را دو پاره کرده است. بخشی حمایت خود را از کودتا اعلام کرده اند و بخشی دیگر همچنان به پییر انکورونزیزا وفادار هستند.

همزمان سربازان وفادار به رئیس جمهور ساختمان رادیو و تلویزیون ملی را به محاصره درآورده و مانع از ورود افراد به آن شدند. آنها برای پراکنده کردن جمعیت اقدام به شیلک هوایی کردند.

این کودتا در حالی رخ داده که پییر انکورونزیزا برای شرکت در نشست رهبران شرق آفریقا در تانزانیا بسر می برد. نشستی که هدف آن یافتن راه حلی برای بحران بروندی است.

ناآرامی ها در بروندی پس از آن آغاز شد که پییر انکورونزیزا از نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۶ ژوئن خبر داد. مخالفان از این اقدام او به خشم آمدند و موجی از اعتراضات خیابانی را به راه انداختند. اعتراضاتی که با مداخله پلیس رنگ خشونت گرفت و در مجموع ۱۵ کشته برجا گذاشت. آنها نامزدی رئیس جمهور برای سومین بار در انتخابات را نقض قانون اساسی می دانند.

از سوی دیگر رئیس جمهوری بروندی در پیامی که روز چهارشنبه در شبکه تویتر منتشر کرد، با نافرجام خواندن کودتا، گفت اوضاع در بروندی تحت کنترل بوده و هیچ کودتایی رخ نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید درگیری های مسلحانه در بروندی

آلمان ۲۷ نفر را به اتهام توطئه برای کودتا علیه دولت محاکمه می‌کند

انتخابات ریاست جمهوری مصر در سایه ۱۰ سال حکومت با مشت آهنین؛ سیسی به دنبال حفظ قدرت تا سال ۲۰۳۰ است