برخورد خشونت آمیز پلیس فرانسه با پناهجویان در منطقه کاله

برخورد خشونت آمیز پلیس فرانسه با پناهجویان در منطقه کاله
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتشار ویدئوهایی از خشونت پلیس فرانسه علیه پناهجویان در منطقه کاله واقع در شمال غربی این کشور به یکی از مهم‌ترین خبرهای رسانه‌های فرانسوی تبدیل شده است.

انجمن حمایت از پناهجویان در کاله، با انتشار تصاویرِ برخورد پلیس با مهاجران غیرقانونی، حساسیت رسانه‌ها را درباره سیاست های دولت فرانسه نسبت به این دسته از افراد برانگیخت.

پناهجویان در منطقه کاله با مخفی شدن در کامیونهای بزرگ تلاش می‌کنند از مرز عبور کرده و خود را به بریتانیا برسانند. در تصاویر ویدئویی دیده می‌شود که پلیس با خشونت و استفاده از گاز اشک آور، پناهجویان را از کامیون‌ها خارج می‌کند.

انتشار این خبر در رسانه‌های فرانسوی موجب شد روز سه شنبه ریاست کل پلیس فرانسه نهاد «بازرسی پلیس ملی این کشور» را در جریان این امر قرار دهد. براساس گزارش‌ها، این نهاد تحقیقات خود را درباره این ویدئو آغاز کرده است.

همزمان مقام «دفاع از حقوق شهروندان» در فرانسه، مقامی که طبق قانون اساسی این کشور وظیفه دفاع از حقوق شهروندان در مقابل نهادهای دولتی را دارد، تحقیقات درباره خشونت پلیس علیه پناهجویان را آغاز کرده است.

پیش از این نیز سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی نیروهای انتظامی فرانسه را به اعمال خشونت علیه مهاجران غیرقانونی در منطقه کاله متهم کرده بود.

پناهجویان از مناطق بحران زده آفریقا و همچنین از افغانستان، عراق و حتی ایران به منطقه کاله فرانسه می‌آیند تا از این ناحیه مرزی به بریتانیا بروند؛ جایی که نسبت به فرانسه، قوانین آسان تری برای پناهندگی و مهاجرت دارد و از شرایط اقتصادی بهتر و بازار کار پویاتری نیز برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟

بیم از تکرار آشوب و غارت؛ فرانسه با تدابیر امنیتی شدید به استقبال جشن‌های روز باستیل می‌رود

راهپیمایی «عزا و خشم»؛ فرانسه تجمع معترضان به خشونت‌های پلیس را ممنوع اعلام کرد