Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«فرانسه می خواهد نخستین شریک اروپایی کوبا باشد»

«فرانسه می خواهد نخستین شریک اروپایی کوبا باشد»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه در راس هیئتی برای دیدار با مقامات کوبا به این کشور سفر کرد. رییس جمهوری فرانسه در این سفر، ضمن دیدار با رائول

آگهی

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه در راس هیئتی برای دیدار با مقامات کوبا به این کشور سفر کرد. رییس جمهوری فرانسه در این سفر، ضمن دیدار با رائول کاسترو، همتای کوبایی خود، با فیدل کاسترو، رهبر بازنشستۀ این کشور نیز دیدار کرد.

فرانسوآ اولاند بعد از این دیدار گفت:«قصد داشتم در این سفر به کوبا با فیدل کاسترو دیدار کنم. می دانم او برای مردم کشورهای مختلف از جمله فرانسه مظهر چه چیزی است. من ارادۀ آمدن به سوی او را داشتم همانطور که او نیز ارادۀ حرکت به سمت فرانسه را از خود نشان داد.»

رییس جمهوری فرانسه در جریان این سفر، علاوه بر دیدار با مقامات کوبا، در دانشگاه هاوانا نیز حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. وی همچنین در مقابل بنای یادبود خوزه مارتی، رهبر استقلال کوبا و قهرمان ملی این کشور حاضر شد و به وی ادای احترام کرد.

چند تن از وزرای فرانسه و مدیران تجاری ارشد این کشور، فرانسوا اولاند را در این سفر پنج روزه به کارائیب همراهی می کنند.

این نخستین سفر یک مقام اروپایی به کوبا از زمان آغاز مذاکرات میان این کشور و آمریکا برای از سرگیری روابط دیپلماتیک است. رییس جمهوری فرانسه در این سفر، بر لغو تحریم ها علیه کوبا تاکید کرده و آن را عامل عقب نگهداشته شدن اقتصاد این کشور دانسته است.

اشتفان گروبه، فرستادۀ یورونیوز در هاوانا می گوید: «دیدار اولاند با فیدل و رائول کاسترو نشان از تمایل فرانسه برای تبدیل شدن به نخستین شریک اروپایی کوبا دارد. این سفر آغازگر عصر جدیدی از روابط میان هاوانا و غرب است اما آنچه برای کوبا مهم است، سفر باراک اوباما به این کشور پیش از پایان دورۀ ریاست جمهوری وی است.»

تحریم ها علیه کوبا از سال ۱۹۶۲ و توسط آمریکا اعمال می شود اما پس از آغاز مذاکرات برای نزدیکی دو کشور، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از کنگرۀ این کشور خواسته است لغو این تحریم ها را بررسی کنند.

لغو این تحریم ها یکی از شرایط کوبا برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور است. مذاکرات برای این منظور از اواخر سال ۲۰۱۴ آغاز شده و رهبران دو کشور به تازگی در جریان نشست کشورهای آمریکا در این باره با یکدیگر گفتگو کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبایی‌ها چگونه برای جنگ در اوکراین به استخدام روسیه درمی‌آیند؟

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد

شورای اتحادیه اروپا با اهدای کمک ۵ میلیارد یورویی به ارتش اوکراین موافقت کرد