پیشنهاد آتش بس پنج روزه در یمن از سوی عربستان سعودی برای کمک رسانی به مردم

پیشنهاد آتش بس پنج روزه در یمن از سوی عربستان سعودی برای کمک رسانی به مردم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان سعودی پیشنهاد آتش بسی پنج روزه در یمن را داده است. اجرای این آتش بس مشروط به آن است که شبه نظامیان حوثی سلاح خود را زمین بگذارند. ایالات

آگهی

عربستان سعودی پیشنهاد آتش بسی پنج روزه در یمن را داده است.

اجرای این آتش بس مشروط به آن است که شبه نظامیان حوثی سلاح خود را زمین بگذارند.

ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد که هدفش هموار کردن مسیر ارسال کمک های بین المللی به مردم یمن اعلام شده، استقبال کرده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری مشترک با همتای سعودی اش با اظهار امیدواری به اجرای این آتش بس گفت:«ما از امروز تا زمان برقراری آتش بس چند روز فرصت داریم که به جامعه بین الملل امکان آماده سازی غذا، دارو و دیگر مایحتاج را می دهد. به محض آنکه حوثی ها شرایط را پذیرفتند و آتش بس برقرار شد این کمک ها به شکل منظمی توزیع خواهد شد.»

درگیری های میان نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، نخست وزیر و شبه نظامیان حوثی از اواخر مارس سال جاری شدت یافته و بیش از ۱۶۰۰ کشته و ۶۰۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی ها در یمن ادامه دارد، با اینحال شبه نظامیان حوثی کنترل مناطق زیادی را در اختیار دارند.

وضعیت غیرنظامیان در یمن به شدت بحرانی گزارش شده است و آنها با کمبود غذا، دارو و منابع سوخت روبرو هستند.

سازمان جهانی بهداشت پیشتر طی هشداری اعلام کرده است که در صورت ادامه درگیری ها در یمن امکان شیوع بیماری های عفونی جدی خواهد بود.

سازمان ملل متحد نیز از عربستان سعودی خواسته بود تا با توقف حملات هوایی علیه یمن، رساندن کمک های بشردوستانه به مردم را ممکن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند

گمانه‌زنی‌ها برای پایان جنگ ۸ ساله؛ حوثی‌های یمن عازم عربستان سعودی شدند

حمله «غافلگیرکننده» حوثی‌ها به جدایی‌طلبان جنوب یمن؛ ۱۰ سرباز کشته شدند