پیشنهاد آتش بس پنج روزه در یمن از سوی عربستان سعودی برای کمک رسانی به مردم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشنهاد آتش بس پنج روزه در یمن از سوی عربستان سعودی برای کمک رسانی به مردم

عربستان سعودی پیشنهاد آتش بسی پنج روزه در یمن را داده است.

اجرای این آتش بس مشروط به آن است که شبه نظامیان حوثی سلاح خود را زمین بگذارند.

ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد که هدفش هموار کردن مسیر ارسال کمک های بین المللی به مردم یمن اعلام شده، استقبال کرده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری مشترک با همتای سعودی اش با اظهار امیدواری به اجرای این آتش بس گفت:«ما از امروز تا زمان برقراری آتش بس چند روز فرصت داریم که به جامعه بین الملل امکان آماده سازی غذا، دارو و دیگر مایحتاج را می دهد. به محض آنکه حوثی ها شرایط را پذیرفتند و آتش بس برقرار شد این کمک ها به شکل منظمی توزیع خواهد شد.»

درگیری های میان نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، نخست وزیر و شبه نظامیان حوثی از اواخر مارس سال جاری شدت یافته و بیش از ۱۶۰۰ کشته و ۶۰۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی ها در یمن ادامه دارد، با اینحال شبه نظامیان حوثی کنترل مناطق زیادی را در اختیار دارند.

وضعیت غیرنظامیان در یمن به شدت بحرانی گزارش شده است و آنها با کمبود غذا، دارو و منابع سوخت روبرو هستند.

سازمان جهانی بهداشت پیشتر طی هشداری اعلام کرده است که در صورت ادامه درگیری ها در یمن امکان شیوع بیماری های عفونی جدی خواهد بود.

سازمان ملل متحد نیز از عربستان سعودی خواسته بود تا با توقف حملات هوایی علیه یمن، رساندن کمک های بشردوستانه به مردم را ممکن کند.