کهنه فیلمبردار جنگ جهانی دوم نود و پنج ساله شد

کهنه فیلمبردار جنگ جهانی دوم نود و پنج ساله شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از میان فیلمبردارانی که جنگ جهانی دوم را ثبت کرده اند بوریس ساکالوف همچنان در قید حیات است. او در بسیاری از لحظه های مهم جنگ از جمله آزادی لهستان و

آگهی

از میان فیلمبردارانی که جنگ جهانی دوم را ثبت کرده اند بوریس ساکالوف همچنان در قید حیات است. او در بسیاری از لحظه های مهم جنگ از جمله آزادی لهستان و اشغال برلین حضور داشته است. گرچه که آقای ساکالوف هرگز گلوله ای شلیک نکرده اما نشان شجاعت و قهرمانی دریافت کرده است. امروز در موزه جنگ جهانی دوم در مسکو می توان فیلمهایی که او و دیگر فیلمبرداران روسی از این واقعه مهم تاریخی ثبت کرده اند را تماشا کرد.

او در مورد چگونگی نخستین تجربه فیلمبرداریش در سال ۱۹۴۴ می گوید: «به ورشو رسیده بودیم. پلهای معلق روی رودخانه در حال ساخته شدن بود. نیروهای ارتش لهستان در حال جابجا شدن به آن سوی رودخانه بودند. از این صحنه فیلمبرداری کردیم. سپس از نخستین رژه ارتش لهستان پس از آزادسازی ورشو نیز فیلمبرداری کردیم.»

آقای ساکالوف همچون دیگر فیلمبرداران آن دوره با دوربینی به وزن بیش از سه کیلوگرم کار می کرد و هر حلقه فیلم نیز نزدیک نیم کیلوگرم وزن داشت.

او در مورد تکنولوژی دوربینهای فیلمبرداری آن دوران می گوید: «دوربین همچون یک سیستم قدیمی ساعت کار می کرد و باید آنرا کوک می کردیم. سیستم فنر منقبض شده دوربین اجازه ثبت ۱۵ متر فیلم، چیزی معادل ۳۰ ثانیه پخش فیلم را می داد. بیش از ۳۰ ثانیه نمی توانستیم یک نمای بدون وقفه داشته باشیم. وقتی دوربین از حالت کوک خارج می شد، باید دوباره انرا کوک می کردیم.»

برای آقای ساکالوف، به یاد ماندنی ترین لحظه ثبت جنگ، زمان تسلیم شدن آلمان بود. روز هشتم ماه مه ۱۹۴۵، او وظیفه ثبت لحظه امضای تسلیم شدن رایش سوم توسط ویلهلم کایتل را داشت. او هنوز عکس این فیلد مارشال آلمانی را در آرشیو شخصی اش نگاه داشته است.

تجربه فیلمبرداری جنگ، برای او همراه تجربه های نادری بوده است. پس از اشغال برلین، سربازان روسی در محل اقامت هیتلر، بدل او را پیدا کردند. او توانست با مقایسه عکس واقعی هیتلر متوجه تفاوت بدل او شود.

او درباره این تجربه اش گفت: «بدل شبیه هیتلر لباس پوشیده بود. یک صلیب فلزی نیز بر لباسش بود. یک سبیل کوچک هم داشت. خیلی شبیه هم بودند. ولی بینی بدل کمی شکسته بود و یک فرورفتگی در پیشانی داشت.»

بیش از ۲۵۰ فیلمبردار روسی حدود ۱۹۴۴ متر فیلم را از وقایع جنگ جهانی دوم ثبت کردند. از هر پنج فیلمبردار یکی از آن ها در خط مقدم کشته شده است. ولی از میان همه آن فیلمبرداران که تجربه جنگ و پیروزی را داشتند تنها بوریس ساکالوف نود و پنج ساله در قید حیات است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاطرات یک عضو مقاومت فرانسه از شکنجه نازی ها

پس از هفتاد سال، کودکان دیروز از اشغال نازیها می گویند

کهنه سرباز روس: پس از جنگ جهانی از هیچ چیز هراسی به دل راه نمی دادیم