عفو بین الملل:دولت سوریه از بمب های بشکه ای در حلب استفاده می کند

عفو بین الملل:دولت سوریه از بمب های بشکه ای در حلب استفاده می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین الملل می گوید ارتش سوریه از بمب های بشکه ای برای بمباران مواضع غیرنظامی در سوریه استفاده می کند. این سازمان در گزارش جدید خود که روز

سازمان عفو بین الملل می گوید ارتش سوریه از بمب های بشکه ای برای بمباران مواضع غیرنظامی در سوریه استفاده می کند.

آگهی

این سازمان در گزارش جدید خود که روز سه شنبه منتشر شد، از استفادۀ از این سلاح انفجاری علیه مردم شهر حلب خبر داده و نسبت به ادامۀ این وضعیت هشدار داده است. به گفتۀ عفو بین الملل، استفاده از این بمب ها که به سادگی نیز ساخته می شوند یکی از دلایل افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در این کشور است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانۀ سازمان عفو بین الملل با اشاره به این موضوع می گوید: «در مواقع بسیار، حملات صورت گرفته با بمب های بشکه ای دوبار و در یک محل انجام می شود. به این صورت که ابتدا بمب بشکه ای بر فراز منطقه رها می شود و وقتی مردم برای کمک به آسیب دیدگان به محل می آیند، بعد از ۱۵ یا ۳۰ دقیقۀ دیگر دوباره بمب بشکه ای دیگری در همان منطقه رها می شود و تعداد دیگری نیز کشته می شوند.»

دولت سوریه استفاده از بمب های بشکه ای علیه مردم در شهر حلب را تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش عفو بین الملل که با نام «مرگ در همه جا، جنایت جنگی و نقض حقوق بشر در شهر حلب» منتشر شده، بمب های بشکه ای در سال گذشته در این شهر دست کم ۳۰۰۰ نفر قربانی برجای گذاشته است. با استناد به همین گزارش، رقم غیرنظامیانی که در نتیجۀ انفجار ناشی از بمب های بشکه ای جان داده اند از مرز ۱۲ هزار نفر گذشته است.

تنها در ماه اوریل، ۸۵ بمب بشکه ای بر فراز شهر حلب رها شده که در نتیجۀ آن ۱۱۰ نفر جان باخته اند. عفو بین الملل می گوید مردم این شهر برای نجات جان خود از این بمب ها در زیر زمین زندگی می کنند. در این گزارش تاکید شده که مکان هایی نظیر بیمارستان، مدرسه و بازار از جمله اهدافی هستند که مرتبا با بمب های بشکه ای مورد حمله قرار می گیرند.

این نوع بمب های کشنده از بشکه های انباشته شده از مواد منفجره، تکه های آهن و مواد اشتعال زا هستند که پس از اصابت با هدف، منفجر شده و ترکش های آن به همه سو پرتاب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضد اسد در سوریه؛ شلیک نیروهای امنیتی حزب بعث به معترضان در شهر سویدا

دومین هفته اعتراض‌ها در جنوب سوریه؛ معترضان خواستار برکناری بشار اسد شدند

افزایش قیمت بنزین خشم سوری‌ها را شعله‌ور کرد؛ معترضان خواستار برکناری بشار اسد شدند