رژه پایان جنگ در میدان سرخ؛ استالین حاضر، نتانیاهو غایب

رژه پایان جنگ در میدان سرخ؛ استالین حاضر، نتانیاهو غایب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میدان سرخ مسکو شاهد تمرین نظامیان روسیه برای برگزاری مراسم رژه و گرامیداشت هفتادمین سالگرد پیروزی و پایان جنگ جهانی دوم در نهم ماه مه است. روس ها

میدان سرخ مسکو شاهد تمرین نظامیان روسیه برای برگزاری مراسم رژه و گرامیداشت هفتادمین سالگرد پیروزی و پایان جنگ جهانی دوم در نهم ماه مه است.

آگهی

روس ها برای این جنگ که از آن به عنوان جنگ بزرگ میهنی یاد می کنند حدود بیست و هفت میلیون کشته داده اند و پیروزی در آن را افتخاری بزرگ می دانند. آنان به همین دلیل در جهان، خصوصا در برابر غرب، جایگاهی بهتر و برتر برای خود می طلبند.

شاید نگاه روس ها به استالین گویای این اشتیاق و در عین حال تشتت آرای آنان نسبت به سیاست های فعلی کاخ کرمیلن باشد.

الکسی از مسکو می گوید: «نقش و سهم استالین در پیروزی بسیار بزرگ بود. ما پیروزی در جنگ جهانی دوم را مدیون او هستیم. روسیه صاحب صنایع سنگین شد. اساسا کشور ما صنعتی شدن را مدیون اوست.»

فورا اما می گوید: «استالین انسان های بسیاری را کشت. گولاگ ها تحت رهبری او ایجاد شدند و تا جایی که من می دانم هیتلر ایدۀ ارودگاه های کار اجباری را از استالین آموخت.»

رهبران غایب میدان سرخ

برخلاف سالهای گذشته بسیاری از رهبران کشورهای قدرتمند دنیا در مراسم امسال در میدان سرخ مسکو حاضر نخواهند شد و دلیل آن را باید در پوسترهای بزرگ استالین دید که در شبه جزیره کریمه اوکراین نصب شده اند.

روابط روسیه با اروپا و آمریکا پس از آن که مسکو تصمیم به الحاق کریمه به خاک روسیه را گرفت به سردی و تیرگی گراییده است.

از جمله رهبرانی که در مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم غائب خواهند بود، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هستند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی هم از غائبان خواهد بود. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در این مراسم حاضر نخواهد شد، احتمالا بخاطر تصمیم کاخ کرملین در لغو ممنوعیت فروش سامانه موشکی دفاعی اس-۳۰۰ به ایران.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه می‌گوید حمله پهپادهای اوکراینی به کریمه، مسکو و انبارهای نفت را خنثی کرده است

سرنوشت وزیر اتریشی که در مراسم ازدواجش با پوتین رقصید پس از جنگ اوکراین به کجا رسید؟

ملاقات رهبران روسیه و رهبر کره شمالی؛ پوتین: کیم عاشق موشک است