زمین لرزه نپال؛ ارسال کمکهای مالی، غذایی و دارویی به این کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زمین لرزه نپال؛ ارسال کمکهای مالی، غذایی و دارویی به این کشور

کشورهای متعددی در سراسر جهان کمکهای مالی برای دولت نپال ارسال می کنند تا دولت یکی از فقیرترین کشورهای جهان بتواند به زلزله زدگان کمک کند. اتحادیه اروپا هم قول کمکهای ویژه ای به این کشور فقیر آسیایی داده است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید: “امروز جلسه ای با حضور کشورهای مهم منطقه ای و کشورهای اروپایی، نمایندگان سازمان ملل و همسایگان نپال برگزار کردیم تا میزان نیاز زلزله زدگان را بسنجیم تا بتوانیم در زمان مناسب پاسخی مناسب برای زلزله زدگان ارسال کنیم.”

این در حالیست که آمار کشته ها به مرز چهار هزار نفر نزدیک شده است. و زخمیها نیز از ۶۵۰۰ نفر گذشته اند.

برنامه غذایی سازمان ملل خبر از اجرای عملیات گسترده در نپال داده است. سازمان جهانی بهداشت نیز تمهیداتی ویژه ای برای بازماندگان زمین لرزه در هفته ها و ماههای آینده درا ین کشور در نظر گرفته است. هند مهمترین همسایه نپال تاکنون ۱۳ هواپیمای حامل کمکهای غذایی و دارویی به این کشور ارسال کرده است.

با این حال به گفته امدادگران ارسال کمکها به کندی انجام می گیرد چرا که فردوگاه کاتماندو گنجایش پذیرش هواپیماهای متعدد را ندارد. در همین زمینه یک هواپیمای کمکهای اولیه که از سوی هند ارسال شده بود نتوانسته در نپال فرود بیاید و به هند بازگشته است.

چینیها، همسایه شمالی نپال نیز تاکنون کمکهای زیادی از جمله اقدام به اعزام بیش از ۶۰ امدادگر به این کشور کرده اند. چیینها همچنین وعده کمک ۳.۴ میلیون دلاری به دولت نپال داده . کره جنوبی هم امدادگران باتجربه ای برای نجات کسانی که زیر آوار مانده اند به نپال اعزام کرده است.