اوکراین در بیست و نهمین سالگرد فاجعه چرنوبیل به قربانیان ادای احترام کرد

اوکراین در بیست و نهمین سالگرد فاجعه چرنوبیل به قربانیان ادای احترام کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین در بیست و نهمین سالگرد فاجعه چرنوبیل، یاد قربانیان بدترین فاجعه هسته ای غیرنظامی را گرامی داشت. پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز روز

آگهی

اوکراین در بیست و نهمین سالگرد فاجعه چرنوبیل، یاد قربانیان بدترین فاجعه هسته ای غیرنظامی را گرامی داشت. پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز روز یکشنبه با حضور در برابر بنای یادبود آتش نشان های جان باخته در این حادثه، نسبت به آنها ادای احترام کرد.

همزمان، رئیس جمهوری اوکراین در جریان پیشرفت ساخت محافظ رآکتور هسته ای آسیب دیده قرار گرفت. دیمتری پولانسکی، خبرنگار یورونیوز از نزدیکی این محافظ می گوید: «این طاق به ارتفاع یک ساختمان ۳۰ طبقه باید تا سال ۲۰۱۷ رآکتور شماره چهار را بپوشاند. برای این منظور کی یف به ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار نیاز دارد که چند کشور اروپایی وعده مشارکت در تامین آن را داده اند.»

با گذشت ۲۹ سال از فاجعه چرنوبیل در شرق اوکراین هنوز آثار مصیبت بار آن بر سلامت ساکنان منطقه باقی مانده است. پس از حادثه صدها هزار تن از ساکنان منطقه ای به شعاع ۳۰ کیلومتری این نیروگاه تخلیه شدند و هنوز هم ورود به این منطقه ممنوع است.

از سوی دیگر، در مینسک پایتخت بلاروس صدها تن در تظاهراتی مخالفت خود را با احداث یک مرکز هسته ای به پشتوانه مالی روسیه نشان دادند. زرادخانه هسته ای اوستروتس در ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب مینسک و در نزدیکی مرز این کشور با لیتوانی قرار گرفته است. شرکت روسی روساتوم ساخت این زرادخانه را در سال ۲۰۱۱ آغاز کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

ماکرون خطاب به متحدان اوکراین: بزدلی را کنار بگذارید؛ باید با درک شرایط شجاعت داشته باشیم