Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه و نبرد گالیپولی در استانبول، ایروان و تنگه داردانل

یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه و نبرد گالیپولی در استانبول، ایروان و تنگه داردانل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه روز جمعه، ۲۴ آوریل در کلیسای «مریم مادر» استانبول با حضور ارمنیان ترکیه گرامی داشته شد. در این مراسم برای اولین بار یکی

آگهی

یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه روز جمعه، ۲۴ آوریل در کلیسای «مریم مادر» استانبول با حضور ارمنیان ترکیه گرامی داشته شد. در این مراسم برای اولین بار یکی از اعضای کابینه دولت، ولکان بوزکر، وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه حضور پیدا کرد.

مقامات ترک، همزمان با مراسم گرامیداشت یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه در ایروان، پایتخت ارمنستان و نیز در استانبول، در چاناق قلعه واقع در ساحل تنگه داردانل ترکیه مراسم یکصدمین نبرد سالگرد نبرد گالیپولی را برگزار می کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از بیش از یکصد رهبر جهان از جمله سرژ سرکیسیان، همتای ارمنستانی اش برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد نبرد گالیپولی دعوت بعمل آورده بود، دعوتی که آقای سرکیسیان آن را رد کرده بود.

تاتول انوشیان، رئیس شورای معنوی ارمنیان ترکیه در خصوص واقعه کشتار ارمنه می گوید:« این روز و تاریخ برای صلح مهم است تا از غم و اندوه گذشتگان درس گرفت و اشتباهات را تکرار نکرد و این برای همه واجب است. چنین نگرشی برای این سرزمینی که مهد تمدن است مهم می باشد. باید به دنیا نشان دهیم که چگونه تمدنی داریم.»

دولت ارمنستان به عدم شناسایی واقعه کشتار ارامنه بعنوان «نسل کشی» از سوی آنکارا شدیداً معترض است، واقعه ای که آنکارا آن را مولود جنگ جهانی اول می داند و نه تعصبات مذهبی یا قومی.

یک ارمنی در مراسم روز جمعه در استانبول گفت:«پدر و مادر بزرگ های ما کشته شدند. دردی که آنها کشیدند را حس می کنیم و این درد هنوز با ماست. مردم ترکیه و جهان باید درد و رنجی که ارامنه کشیدند را از یاد نبرند و با واقعه کشتار ارامنه برخوردی درست داشته باشند و هیچ کس نباید سعی کند تا از این واقعه بهره برداری کند.

بورا بایراقدار، خبرنگار یورونیوز از استانبول می گوید:«مراسم یکصدمین سالگرد واقعه کشتار سال ۱۹۱۵ میلادی در کلیسای مریم مادر در کومکاپی استانبول برگزار شد. برای اولین بار در تاریخ دولت ترکیه در سطح وزیر در این مراسم شرکت کرد. آنکارا با این کار تلاش کرد تا این موضع خود را مستحکم کند که: ما هیچ مشکلی با ارامنه نداریم و واقعه کشتار ارامنه درد و زخمی است مشترک.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فریاد اعتراض نسبت به عدم شناسایی "نسل کشی ارامنه" در خیابانهای تهران و بیروت

رییس جمهوری آلمان کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند

گفتگوی یورونیوز با وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا