در آستانه سالگرد کشتار ارامنه: ترکیه از پذیرش نسل کشی سرباز می زند

در آستانه سالگرد کشتار ارامنه: ترکیه از پذیرش نسل کشی سرباز می زند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از میان کسانی که از نسل کشی ارامنه سالهای اغازین جنگ جهانی اول جان سالم به در برده اند، خانم سیلوارد ۱۰۳ ساله، یک شاهد زنده به شمار می آید. او که در

آگهی

از میان کسانی که از نسل کشی ارامنه سالهای اغازین جنگ جهانی اول جان سالم به در برده اند، خانم سیلوارد ۱۰۳ ساله، یک شاهد زنده به شمار می آید. او که در سال ۱۹۱۵ تنها سه سالش بود، همراه خانواده اش توانست از این مهلکه به کمک سربازان فرانسوی نجات پیدا کند. دیگر وابستگان او همگی قربانی شدند. شاید او فرصت بر آورده شدن مهمترین خواست قلبی اش را به این زودی ها نداشته باشد. به گفته او، اگر دولت ترکیه نسل کشی و کشتار انبوه ارامنه را بپذیرد، در اینصورت روح بسیاری از قربانیان و بازماندگانشان به آرامش خواهد رسید.

در بحبوحه جنگ جهانی اول، امپراطوری عثمانی سودای گردآوردن همه ترکها را زیر بیرق خود داشت. ارمنی ها به دلایلی چون مذهب و ترک نبودن یکی از اهداف مورد نظر نسل کشی بودند. از سوی دیگر، با از میان برداشتن ارامنه، امپراطوری عثمانی تلاش می کرد تا بتواند حوزه نفوذ خود را به مرزهای امپراطوری روسیه نزدیک کرده و بتواند به نواحی ترک نشین آن سوی دریای خزر دست یابد.

با گذشت صد سال از این واقعه، به سختی می توان دلیل های این کشتار جمعی را واکاوی کرد. ولی می توان به دلایلی چون تاکید بیش از حد بر ترک تبار بودن، ترس از اتحاد ارامنه با روسها و پاکسازی قومیتی اشاره کرد.به هر روی، در فاصله سالهای ۱۹۱۵تا ۱۹۱۶، و بنابر برخی منابع تا سال ۱۹۲۳ یک سوم جمعیت ارامنه – نزدیک به یک و نیم میلیون نفر – قتل عام شدند.

پارلمان و شورای اروپا هریک جداگانه وقوع نسل کشی ارامنه توسط امپراطوری عثمانی را مورد شناسایی قرار داده اند. برخی دیگر کشورهای غیر اروپایی جهان نیز چون لبنان، سوریه، روسیه و کانادا نیز در لیست کشورهایی هستند که کشتار ارامنه را به رسمیت می شناسند. این درحالیست که دولت ترکیه همواره از پذیرش نسل کشی ارامنه سرباز زده است. به تازگی نیز ترکیه در واکنش به شناسایی نسل کشی ارامنه توسط قانونگزاران اتریشی سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

ارمنستان خود را برای صدمین سالگرد نسل کشی ارامنه آماده می کند. این مراسم قرار است بیست و چهارم آوریل در ایروان برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض ترکیه به تصمیم پارلمان هلند مبنی بر «نسل کشی» خواندن کشتار ارامنه

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد

پیوند نظامی در سفر تاریخی وزیر دفاع فرانسه به ارمنستان؛ «آذربایجان برای جنگی تمام عیار آماده می‌شود»