Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موزه گالیپولی: میراث نبرد میان نیروهای متفقین و عثمانی

موزه گالیپولی: میراث نبرد میان نیروهای متفقین و عثمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موزه گالیپولی پذیرای بازدید کنندگانی است که به چاناق قلعه می آیند. صد سال پیش، بیست و پنجم آوریل ۱۹۱۵، متفقین به این شهر بندری رسیدند و نبردی سنگین

آگهی

موزه گالیپولی پذیرای بازدید کنندگانی است که به چاناق قلعه می آیند. صد سال پیش، بیست و پنجم آوریل ۱۹۱۵، متفقین به این شهر بندری رسیدند و نبردی سنگین میان نیروهای متفقین و ارتش عثمانی درگرفت. اکنون آثار و بقایای این جنگ که بیش از هشت ماه به طول انجامید، در این موزه جمع آوری شده است.

داماد پایه گذار این موزه می گوید: «سلیم موتلو فروشگاهی در شهر داشت. مردم شهر که ابزارآلات جنگ چون شمشیر، سرنیزه و تفنگ را در مزرعه هایشان پیدا می کردند برای او می آوردند و در ازای آن تخم مرغ، پنیر، آرد، شیر، سیگار، چای و بیسکویت می گرفتند. او می خواست تا این تجهیزات جنگی را از دست عتیقه فروشها حفظ کند. به همین دلیل، خانه اش را به موزه تبدیل کرد.»

یکی از بازدیدکنندگان موزه در مورد احساسش می گوید: «بیشترین چیزی که مرا تحت تاثیر قرار داد، آبرسانی نیروهای عثمانی و متفقین به یکدیگر در شرایط جنگ بود. از اینکه در جنگ به انسانیت احترام می گذاشتند، متاثر شدم.»

اهمیت این موزه نه تنها در پاسداری بخشی از تاریخ ترکیه، بلکه در نگهداشت بخشی از تاریخ کشورهایی چون استرالیا و نیوزیلند است که در این نبرد شرکت کردند.

خبرنگار یورونیوز می گوید: «تلاش یک فروشنده محلی بخش بزرگی از تاریخ مربوط به جنگ گالیپولی را حفظ کرد.هر سال این موزه خصوصی برای هزاران بازدید کننده اش، یادآور خاطرات مربوط به این نبرد است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها