Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک شاعر طنز پرداز و یک فعال صنفی در ایران زندانی شدند

یک شاعر طنز پرداز و یک فعال صنفی در ایران زندانی شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد رضا عالی پیام شاعر طنز پرداز که طی چند سال اخیر به انتقاد از برخی سیاست های فرهنگی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است، روز چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه و در پی احضار دادگاه در ارتباط با محکومیت قبلی و برای اجرای این حکم، خود را به زندان اوین معرفی کرد.

این طنز پرداز که با تخلص «هالو» به سرودن اشعار انتقادی می پردازد، مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی و به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به آیت الله خمینی و نیز رهبر و مسئولین کنونی جمهوری اسلامی، به یک سال و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

محمد رضا عالی پیام که علاوه بر محاکمه در دادگاه انقلاب تهران، بار ها توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته در پیامی ویدیویی که قبل از معرفی خود به زندان منتشر کرده می گوید که برای سروده های معینی چند بار و هربار بنا به شکایت یکی از نهادهای دولتی احضار و محاکمه و مجرم شناخته شده است.

همچنین بنا به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علیرضا هاشمی دبیرکل سازمان معلمان ایران روز یکشنبه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. بر اساس همین گزارش بازداشت او به منظور اجرای حکم ۵ سال زندانی صورت گرفته که در سال ۱۳۸۹ علیه او صادر شده است.

طاهره نقیئی، قائم مقام سازمان معلمان ایران به خبرگزاری ایلنا گفته: «ماموران حوالی ساعت ۷ صبح امروز به منزل دبیرکل سازمان معلمان ایران وارد شدند اما آقای هاشمی در آن زمان در مدرسه بوده است. همسر آقای هاشمی در پی ورود ماموران به منزل با او تماس می گیرد و آقای هاشمی خود را به سرعت به منزل می رساند و در نهایت بازداشت می شود.»

خانم نقیئی همچنین گفته که اتهامات علیرضا هاشمی در زمان محکومیت از جمله «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است.

بازداشت دبیرکل سازمان معلمان ایران برای اجرای حکم قبلی، در شرایطی صورت گرفته که نهادهای صنفی معلمان در تهران و ده ها شهر دیگر ایران روز پنجشنبه ۲۷ فروردین ماه تجمع های گسترده ای در اعتراض به حقوق کم و طرح های وزارت آموزش و پرورش از جمله طرح رتبه بندی، در برابر ادارات آموزش و پرورش تشکیل دادند. در تهران همچنین صد ها معلم در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان رسیدگی به مسائل معیشتی و دیگر مشکلات شغلی خود شدند.

اعتراض سراسری معلمان، در اواخر دی و اوائل بهمن ماه گذشته نیز به صورت تحصن انجام گرفته بود و در اوائل اسفند ماه نیز کانون صنفی معلمان از وزارت کشور درخواست مجوز رسمی برای تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی کرده بود.

سازمان معلمان ایران با صدور بیانیه ای خواهان آزادی علیرضا هاشمی دبیر کل این سازمان و آزادی دیگر معلمان زندانی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود