Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مهاجران سیاهپوست از ترس جانشان آفریقای جنوبی را ترک می کنند

مهاجران سیاهپوست از ترس جانشان آفریقای جنوبی را ترک می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آفریقای جنوبی طی چند هفتۀ اخیر، صحنۀ حملات متعددی علیه مهاجران سیاهپوست در این کشور بود. این حملات در شهر دوربان آغاز شد و به شهرهای دیگر از جمله

آگهی

آفریقای جنوبی طی چند هفتۀ اخیر، صحنۀ حملات متعددی علیه مهاجران سیاهپوست در این کشور بود. این حملات در شهر دوربان آغاز شد و به شهرهای دیگر از جمله ژوهانسبورگ نیز کشیده شد. در نتیجۀ این حملات طی ۳ هفته، دست کم ۷ نفر جان خودشان را از دست داده اند و مغازه های بسیاری از این مهاجران غارت شد.

عمدۀ مهاجران در آفریقای جنوبی از کشورهای همسایه نظیر سومالی، زمیبابوه و موزامبیک به این کشور آمده اند. مهاجرانی از کشورهای پاکستان یا هند نیز در آفریقای جنوبی دیده می شوند. با ادامۀ این خشونت ها، اکثر این مهاجران تصمیم گرفته اند به کشورهایشان بازگردند.

یکی از این مهاجران می گوید: «از بازگشت به خانه اصلا خوشحال نیستم. من در جستجوی یک زندگی بهتر به آفریقای جنوبی آمدم و نیازی که برای کمک به والدین و دخترم داشتم مرا به اینجا کشاند. با کمک من، آنها می توانستند به زندگی شان ادامه بدهند.»

بخش قابل توجهی از این مهاجران برای یافتن کار به آفریقای جنوبی آمده اند اما بسیاری از آنها از جنگ گریخته و در این کشور پناه گرفته اند.

کیریروا مهاجری از کشور کنگو است. او می گوید: «قبل فکر می کردم که آفریقای جنوبی کشور خوبی است چون در کشور ما همه با هم جنگ می کردند. نمی توانم بگویم که دلمان می خواهد برگردیم چون هنوز هم آنجا جنگ است و همه همدیگر را می کشند. حالا فکر می کنم آفریقای جنوبی کشور بدی است چرا که اینجا هم بدون دلیل ما را می کشند.»

گفته می شود بیکاری یکی از مهمترین دلایل حمله به مهاجران است. آفریقای جنوبی ۵۰ میلیون جمعیت دارد و نرخ رسمی بیکاری در این کشور ۲۵ درصد گزارش می شود. بیشتر این حملات به مهاجران نیز از سوی افراد قبیلۀ “زولو” صورت می گیرد.

قبیلۀ ۹ میلیون نفری زولو، یکی از مهمترین قبایل آفریقای جنوبی است و رسانه های این کشور، گودویل زولیتینی، پادشاه این قبیله را به رهبری حملات صورت گرفته علیه خارجیان سیاهپوست متهم می کنند.

شهر دوربان منطقۀ اصلی زولونشین آفریقای جنوبی است و رییس این قبیله قدرت زیادی در این مناطق دارد. وی در ماه مارس و در آغاز این حملات از مهاجران خواسته بود چمدان های خود را ببندند و به کشورهایشان بازگردند.

خود وی این اتهام را رد کرده و با حضور در ورزشگاه شهر دوربان، مردم را به آرامش دعوت کرده است. گودویل زولیتینی که پرنفوذترین پادشاه قبایل آفریقای جنوبی است این حملات را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول خوانده است.

وی که به قدرت و نفوذ خود واقف است، می گوید: «اگر آنطور که گزارش های منتشر شده در رسانه ها می گویند من عامل این حملات بودم از کشور چیزی جز خاکستر نمی ماند.»

خشونت ها علیه مهاجران در این کشور بی سابقه نیست. در سال ۲۰۰۸ نیز حملات زیادی علیه مهاجران سیاهپوست و تبعۀ کشورهای همسایه در آفریقای جنوبی رخ داد که در جریان آن دست کم ۶۰ نفر کشته شدند. جیکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی که خود نیز عضو قبیلۀ زولوست، از ترس تکرار این حادثۀ تلخ سفر خود در اندونزی را متوقف کرده و به کشور بازگشت.

وی به مهاجران قول داده است با استفاده از امکانات پلیس به این حملات پایان بدهد اما با وجود اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر در این کشور دستگیر شده اند باز هم تاثیری بر موج خشونت ها علیه مهاجران نداشته و کمپ های پناهجویان به مرور خالی از ساکنان آن می شوند. ادامۀ این خشونت ها ممکن است به درگیری میان قبایل آفریقای جنوبی نیز منجر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری ۱۱ مظنون به خشونت علیه مهاجران در ژوهانسبورگ

حمایت آفریقای جنوبی از فلسطینی‌ها چگونه با پرونده نسل‌کشی در این کشور عجین شده است؟

«مردم» در یکی از خشن‌ترین شهرک‌های آفریقای جنوبی هفت جوان را زنده‌زنده سوزاندند