Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

در داردانل هنوز هم بقایای جنگ گالیپولی یافت می شود

در داردانل هنوز هم بقایای جنگ گالیپولی یافت می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با گذشت ۱۰۰ سال از نبرد گالیپولی در بندر چاناق قلعه، هنوز هم می توان آثار باقیمانده از این جنگ را در این منطقه یافت. گوکان تارکان، مستندساز اهل

آگهی

با گذشت ۱۰۰ سال از نبرد گالیپولی در بندر چاناق قلعه، هنوز هم می توان آثار باقیمانده از این جنگ را در این منطقه یافت. گوکان تارکان، مستندساز اهل داردانل که در حال تهیۀ فیلمی در مورد نبرد گالیپولی است، در این منطقه گلوله های بازمانده از صد سال پیش را یافته است.

وی در پاسخ به خبرنگار یورونیوز می گوید:«افراد اجازۀ ورود به این مناطق را ندارند. اینجا یک منطقه بزرگ است و همانطور که می دانید نیم میلیون نفر برای جنگ به اینجا آمدند. گلوله ها در هوا به هم می خوردند و به همه جا پرتاب می شدند. بنابراین بمب ها و گلوله های زیادی در هوا منفجر شده و تکه های آن در همه جا پخش شده اند. اگر به هنگام راه رفتن دقت کنید گلوله ها و تکه های بمب و خمپاره را بخصوص بعد از باریدن باران پیدا می کنید.»

در جوار این منطقه، علاوه بر بنای یادبود نبرد گالیپولی، موزه ای هم ساخته شده که تمامی اشیاء یافت شده در این منطقه از جمله استخوان های سربازان نیز در آنجا به نمایش گذاشته شده است.

گوکان تارکان می گوید: «هنوز اشیاء کشف نشده زیادی در این محل باقیمانده است. این جنگ بیش از ۸ ماه طول کشید. صحبت از گذشت صد سال است. چیزهای زیادی وجود دارد که هنوز نمی شناسیم و اطلاعات غلطی هم در بارۀ این جنگ وجود داشت که اکنون آنها را به شکل درست و اصلاح شده یاد می گیریم.»

بقایای کشتی های درگیر در این نبرد نیز بعد از گذشت ۱۰۰ سال در سواحل کانال داردانل دیده می شود. در جریان این نبرد کشتی های نیروی دریایی متفقین آسیب زیادی دیدند.

خبرنگار یورونیوز می گوید: «بیست و پنجم آوریل ۱۹۱۵، متفقین در بندر چاناق قلعه پیاده شدند. بعد از ۱۰۰ سال، نشانه های این جنگ هنوز قابل رویت هستند. صدها هزار نفر در طول این نبرد جان خودشان را از دست دادند، نبردی که بعدها به جای ادامۀ دشمنی ها، به دوستی ها بدل شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان در جستجوی یکصد سرباز مدفون جنگ جهانی اول در اعماق تونل «وینتربرگ»

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن