Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناو آمریکایی «روزولت» از خلیج فارس عازم دریای عرب شد

ناو آمریکایی «روزولت» از خلیج فارس عازم دریای عرب شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناو هواپيمابر آمریکایی «تئودور روزولت» و ناوچه اسکورت کننده آن، «يو اس اس نورماندی» از خلیج فارس عازم دریای عرب شده اند. این ناوها به هفت ناو دیگری

آگهی

ناو هواپيمابر آمریکایی «تئودور روزولت» و ناوچه اسکورت کننده آن، «يو اس اس نورماندی» از خلیج فارس عازم دریای عرب شده اند.

این ناوها به هفت ناو دیگری خواهند پیوست که در آبهای نزديک به سواحل يمن مستقر هستند.

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون گزارش هایی که انگیزه آمریکا از این اقدام را جلوگیری از انتقال سلاح توسط ایران به شورشیان حوثی خوانده اند، رد کرد و هدف از اعزام این ناو را تامین امنیت خطوط کشتیرانی در منطقه اعلام کرده است.

در همین حال یک مقام آمریکایی حضور کشتی های این کشور در نزديکی يمن را گزینه ای ضروری در صورت وخيم تر شدن اوضاع در یمن خواند.

از سوی دیگر در ادامه حملات هوایی ائتلاف منطقه ای کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی به مواضع حوثی ها در یمن، یک پایگاه موشکی در صنعا، پایتخت هدف قرار گرفت و در پی آن یک رشته انفجارهای مهیبی این شهر را فراگرفت. در این انفجارها دست کم ۲۵تن از جمله چند کودک جان باختند و نزدیک به ۴۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

گفته می شود این انفجارهای مرگبار در ارتفاعات فج عطان و در ناحیه حدا در نزدیکی سفارت ایران در صنعا روی داده و در پی آن تهران سفیر عربستان سعودی در ایران را احضار کرد.

در پی زخمی شدن دو کارمند سفارت اندونزی در این انفجارها و وارد آمدن خسارت هایی به ساختمان آن، وزرات خارجه این کشور حمله هوایی ائتلاف را محکوم کرد.

در همین حال برنامه جهانی غذا می گوید در تلاش برای رساندن کمک های بشردوستانه به آوارگانی است که به کشورهای مجاور از جمله جیبوتی پناه برده اند. چالیس مک دونوق، سخنگوی برنامه جهانی غذا در این کشور گفت: « گروه های ما به ده ها هزار نفری که در یمن درگیر جنگ هستند یاری می رسانند و در حال تامین کمک های غذایی به آنهایی هستند که از درگیری ها در این کشور گریخته اند.»

به گفته سازمان ملل متحد در درگیری های نظامی در یمن بیش از ۱۳۰ هزار نفر آواره شده اند و بیش از ده میلیون نفر نیز با کمبود مواد غذایی و مایحتاج اولیه روبرو هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: یک کشتی جنگی آمریکایی و چندین کشتی تجاری در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفتند

ماهواره روسیه در مدار زمین تکه تکه شد

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی