پادشاهی بزرگترین قبیله آفریقای جنوبی مردم را به حمایت از مهاجران فراخواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پادشاهی بزرگترین قبیله آفریقای جنوبی مردم را به حمایت از مهاجران فراخواند

شعله ور شدن دوباره آتش خشونت ها علیه مهاجران در آفریقای جنوبی، گودویل زولیتینی، پادشاهی زولو، بزرگترین قبیله این کشور را به واکنش واداشت.

او پیشتر در اظهاراتی تحریک آمیز خارجی ها را به «شپش هایی» تشبیه کرده بود که موجب از دست رفتن فرصت های کاری شده اند و گفته بود که آنها «باید چمدان خود را ببندند و از این کشور بروند.»

پادشاهی زولو سه هفته پس از بروز موج تازه خشونت های مرگبار در دوربان که به کشته شدن دست کم هفت مهاجر انجامید، در نطقی در حضور هوادارانش در استادیومی در این شهر، مردم را به آرامش دعوت کرد و آنها را به «حمایت از تمامی اتباع خارجی ساکن آفریقای جنوبی فراخواند.»

گودویل زولیتینی با این انتقاد روبروست که با اظهاراتی که در سخنرانی یک ماه گذشته اش داشته موج جدید تنش ها علیه مهاجران را برانگیخته است.

در جریان خشونت های اخیر که تصاویر آن در شبکه های تلویزیونی آفریقای جنوبی به نمایش درآمده، مهاجمان مسلح و خشمگین در حال حمله به فروشگاه ها و مغازه های متعلق به مهاجران و غارت آنها دیده می شوند.

در همین حال به گفته پلیس دست کم سه تن از افراد مرتبط با قتل یکی از مهاجران موزامبیکی روز دوشنبه بازداشت شدند.

با تشدید حملات علیه مهاجران، بسیاری از اتباع خارجی از این کشور گریخته و یا به دفاتر پلیس پناه برده اند.

برخی دولت های آفریقایی از جمله زیمبابوه و مالاوی هفته گذشته صدها تن از اتباع خود را از آفریقای جنوبی تخلیه کرده اند.

ناآرامی های اخیر مقام های آفریقای جنوبی را نسبت به احتمال وقوع خشونت هایی نظیر سال ۲۰۰۸ که ۶۲ کشته بر جای گذاشت، نگران کرده است.