تفسیرهای مختلف از تفاهم لوزان در گفتگوی اختصاصی با محمد جواد ظریف

تفسیرهای مختلف از تفاهم لوزان در گفتگوی اختصاصی با محمد جواد ظریف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تفاهم اولیه میان ایران و کشورهای گروه ۵ + ۱ که در لوزان به دست آمد، بازخوانی های متفاوتی از سوی دو طرف اصلی این مذاکرات یعنی آمریکا و ایران داشته

آگهی

تفاهم اولیه میان ایران و کشورهای گروه ۵ + ۱ که در لوزان به دست آمد، بازخوانی های متفاوتی از سوی دو طرف اصلی این مذاکرات یعنی آمریکا و ایران داشته است.

پس از اتمام این مذاکرات نیز، کاخ سفید متنی به نام «فکت شیت» را که تفسیر دولت این کشور از این توافق اولیۀ به دست آمده بود، منتشر کرد.

کنگرۀ آمریکا به تازگی مصوبه ای را در این مورد در کمیتۀ روابط خارجی به امضا رسانده که در آن تاکید شده است چنانچه توافق نهایی، رضایت نمایندگان این کنگره را جلب نکند، با آن مخالفت خواهند کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز، در این باره می گوید: « ایالات متحد آمریکا به دلایل مربوط به سیاست داخلی خودشان این فکت شیت را تهیه کردند. این حق آنهاست که اینکار را بکنند. این فکت شیت دقیقا آن چیزی نیست که ما پذیرفته ایم. بهترین راه برای همۀ ما این است که جنگ بر سر این موضوع را متوقف کنیم و مذاکرات را ادامه بدهیم. وقتی که توافق نهایی بدست آمد، می توانیم این موافقت نامۀ نهایی را در دسترس عموم قرار بدهیم.»

مجلس ایران نیز به تازگی متنی را به نام فکت شیت پیشنهادی برای توافق نامۀ نهایی منتشر کرده است. در این متن پیشنهادی، «برگشت پذیر بودن تصمیمات در صورت تخطی طرف مقابل»، «لغو تمامی تحریم ها به صورت یکجا» و «فعال بودن تمامی تاسیسات هسته ای ایران» از مواردی است که نمایندگان مجلس بر آن تاکید کرده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز، پس ازیک هفته سکوت در بارۀ این تفاهم بدست آمده، گفت: «هنوز هیچ اتفاقی نیافتاده تا در این مورد نظر بدهم.» وی همچنین تاکید کرد که آنچه انجام شده «نه اصل توافق و محتوای آن را تضمین می کند و نه اینکه ممکن است این مذاکرات به آخر برسد.»

مسالۀ اصلی در این مذاکرات مربوط به تحریم های اعمال شده از سوی کشورهای غربی و همچنین توقف کامل غنی سازی اورانیوم توسط ایران است. دولت ایران می گوید تحریم ها علیه این کشور باید در زمان امضای این توافقنامۀ نهایی لغو شوند اما طرف غربی از لغو تدریجی تحریم ها سخن می گوید.

در ادامۀ مذاکرات برای دستیابی به متن نهایی توافق بر سر پروندۀ اتمی ایران، دور جدید این مذاکرات از روز بیست و یکم آوریل از سر گرفته می شود. زمان تعیین شده برای دستیابی به یک موافقت نامۀ نهایی میان کشورهای ۵ + ۱ و ایران، پایان ماه ژوئن تعیین شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند