وضعیت اقتصادی جهان از دیدگاه صندوق بین المللی پول

وضعیت اقتصادی جهان از دیدگاه صندوق بین المللی پول
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی آمریکا، بریتانیا و هند به تنهایی نمی توانند بار رشد اقتصادی جهان را بر دوش بکشند. به تازگی صندوق بین المللی پول هشدار داده است که شاخص

آگهی

گزارش تحلیلی

آمریکا، بریتانیا و هند به تنهایی نمی توانند بار رشد اقتصادی جهان را بر دوش بکشند.

به تازگی صندوق بین المللی پول هشدار داده است که شاخص رشد جهانی اقتصاد برای سال ۲۰۱۵ میلادی ۳،۵ درصد پیش بینی می شود.

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی، این میزان را ناکافی می داند. رکود در میان قدرتهای نوظهور اقتصادی، به خصوص کشورهای آمریکای جنوبی با شاخص رشد کمتر از ۰،۹ درصد این پیش بینی را با بدبینی بیشتر مواجه می کند.

خانم لاگارد در اینباره می گوید: «برزیل در رکود به سر می برد و امسال به صورت نامحسوس رشد منفی خواهد داشت. چین در حال کاهش دادن رشد اقتصادی خود است و پیش بینی می شود که این سیاست پکن است. روسیه به دلیل تحریم ها به هیچ وجه وضعیت خوبی ندارد. خطرهای بزرگ اقتصادی کاهش پیدا کرده اند. ما هنوز خطراتی را پیش رو داریم. اگر بخواهیم نقطه های روشن اقتصاد امروز را در نظر بگیریم، می بینیم که اقتصاد آمریکا خیلی خوب بر بحران فائق آمده ونشانه های امید بخشی برای آینده دارد. در اروپا نیز، بریتانیا خوب ظاهر شده است.»

در خصوص حوزه پولی یورو، خانم لاگارد وجود نشانه های خوبی را تایید کرد. با این حال نسبت به وابستگی به سیاست های گسترده پولی هشدار داد. در ماه های اخیر، بیش از ۱۲ بانک مرکزی در کشورهایی چون سوییس، دانمارک، سوئد، چین و کره جنوبی سعی در آزادتر کردن سیاست پولی کرده اند تا بتوانند اقتصادشان را رقابتی تر کرده و تورم منفی را دور کنند.

خانم لاگارد در مورد رشد حوزه پولی یورو می گوید: «حوزه یورو نشانه بهتری از رشد را نسبت به گذشته از خود نشان می دهد. ژاپن نیز که از رکود بیرون آمده، پیش بینی می شود که وضعیت رو به رشدی در پیش داشته باشد.»

در خصوص وضعیت یونان، صندوق بین المللی پول به دولت این کشور توصیه کرده تا برای ثبات وضعیت اقتصادی تلاش بیشتری کند. راه حل های پیشنهادی از این قرارند: «پیش گرفتن اصلاحات اقتصادی و در نظر گرفتن مداوم نتایج به دست آمده. این کار جدی است که وزارتخانه هایی که به نحوی عهده دار امور اقتصادی هستند باید آنرا بر دوش گیرند.»

برای بررسی بیشتر وضعیت اقتصادی در جهان، اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز مصاحبه ای را با دیوید لیپتون، معاون اول صندوق بین المللی پول، در دفتر مرکزی این نهاد در واشنگتن انجام داده است.

با تشکر از حضور شما در این برنامه، اجازه بدهید برای شروع در مورد وضعیت اقتصادی جهان نظر شما را جویا شوم. رشد اقتصادی به دلایل مهمی چون بدهی زیاد، بیکاری بالا، سرمایه گذاری ضعیف، کند شده است. از سوی دیگر نباید ناامنی در جهان را از یاد برد. ما شاهد جنگهای داخلی و تروریسم در خاورمیانه، آفریقا و اوکراین هستیم. تا چه میزان این دلایل در روند رشد اقتصادی جهان تاثیرگذارند؟

دیوید لیپتون: «در وضعیت امروز ما شاهد تهدیدها و نقاط درگیری بیشتری نسبت به دوران یک نسل پیش از خودمان هستیم. با این همه تا زمانی که تاثیر این تهدیدها را به صورت عینی در کل جهان ندیده ایم، نمی توان تاثیرشان را جهانی خواند. تاثیر این اتفاقات، چه در اوکراین یا در خاورمیانه منطقه ای است.»

یورونیوز: وضعیت را در اروپا به چه شکلی می بینید؟

دیوید لیپتون: «اروپا خودش را از بحران اقتصادی بیرون کشیده است. منطقه پولی یورو در حال رونق گرفتن است. این تا حد زیادی به دلیل کاهش قیمت نفت است. از سوی دیگر باید اقدامات حمایتی بانک مرکزی اروپا را در حوزه اقتصاد خاطر نشان کرد. این زمان ارزشمندی برای اروپاست تا تلاش هایش را در حوزه اقتصاد افزون و رشد را در آینده تثبیت کند.»

یورونیوز: بحثمان را درباره یونان ادامه دهیم. هیچکس نمی داند یونان چه هنگام دچار ورشکستگی خواهد شد. نظرها حاکی از آن است که این اتفاق به زودی می افتد. مذاکرات بین وام دهندگان و یونان پیشرفتی را نشان نمی دهد. خیلی ها یونان را مقصر می دانند. با توجه به اینکه صندوق بین المللی پول در مذاکره ها حضور دارد، پیامتان به دولت یونان چیست؟

دیوید لیپتون: «اگر به مذاکرات ادامه داده شود و در مورد سیاستهای پیش رو به توافق برسیم، دولت یونان قادر به حل مشکلاتش خواهد بود. همچنین خواهیم توانست تا سرمایه مورد نیاز را فراهم کنیم تا یونان بتواند بحران کمبود نقدینگی را پشت سر بگذارد. نمی خواهیم که دولت کنونی مجبور به دنبال کردن روشهای دولت قبلی برای حل بحران اقتصادی کشور باشد. آنها به دنبال روش جدیدی رفته اند. ما نیاز داریم که بدانیم راه حلشان چیست و دقیقا آنرا برای صندوق بین المللی پول و کشورهای عضو توضیح بدهیم تا آنها نیز بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به حل مشکلات بپردازند.»

یورونیوز: پرسش آخر در مورد اوکراین است. صندوق بین المللی پول به تازگی یک بودجه ۱۷ میلیارد دلاری برای اوکراین تصویب کرده است. منتقدان می گویند که دولت اوکراین برای اصلاحات و مبارزه با فساد اقتصادی راسخ نیست و به همین دلیل صندوق بین المللی، پول هنگفتی را در معرض خطر قرار می دهد. نظر شما چیست؟

دیوید لیپتون: «دولت اوکراین آمادگی اصلاحات را دارد. کشورهایی هستند که باید فشار زیادی به آنها وارد کرد تا اصلاحات را بپذیرند. حال آنکه طرف اوکراینی مشتاق است. آنها شاهد خطرهایی هستند که کشورشان را تهدید می کند، شاهد شکست بسیاری از تلاش های اصلاح گرایانه و ناخشنودی عمومی در دیگر نقاط جهانند. مردم اوکراین نیز آمادگی پذیرش اصلاحات را دارند. آنها آمادگی حرکت رو به جلو را دارند. ما هم تلاش می کنیم کمکشان کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنفرانس سالانه بانک‌های مرکزی؛ لاگارد: آماده شوک‌های تورمی بزرگ‌تر از دوران کرونا باشید

هشدار صندوق بین‌المللی پول: هوش مصنوعی بر ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت

اروپایی‌ها به دنبال طرح جدید برای اسکناس‌های یورو هستند؛ پرنده، رودخانه یا لئوناردو داوینچی؟