بیکاری، مردم آفریقای جنوبی را به جان مهاجران انداخته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بیکاری، مردم آفریقای جنوبی را به جان مهاجران انداخته است

طی روزهای اخیر، حملات علیه مهاجرانی که از کشورهای اطراف آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند افزایش یافته است. دست کم چهار هزار نفر روز پنجشنبه، شانزدهم آوریل در اعتراض به این خشونت های شهری که بیشتر آنها در شهر دوربان اتفاق افتاده است، راهپیمایی کردند.

در جریان این خشونت ها که از دو هفتۀ پیش آغاز شده، دست کم ۶ نفر کشته شده اند.

یک دانشجو که در تظاهرات علیه این خشونت ها شرکت کرده است، می گوید: «اگر توجه کنید می بینید که در این خشونت ها، سیاهپوست به سیاهپوست دیگری حمله می کند. من ندیده ام که به یک سفیدپوست یا یک نژاد دیگر حمله شود. اینجا فقط سیاهپوست ها به یکدیگر حمله می کنند. روشن است که نمی خواهند پیشرفت همنوع خود را ببینند.»

سازمان عفو بین الملل می گوید بیش از هزار نفر در شهر دوربان، از ترس این خشونت ها محل زندگی خود را رها کرده و گریخته اند.

یکی از این مهاجران اهل جمهوری کنگو که خود نیز قربانی این خشونت ها شده است، می گوید: «نمی دانم به کجا بروم، خودتان از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد خبر دارید. من از کشوری می آیم که گرفتار جنگ است. خیلی از کسانی که به اینجا مهاجرت کرده اند در کشورهای خودشان با چنین مشکلاتی مواجه هستند، نمی توانیم به آنجا برگردیم.»

جیکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی در نطق خود در پارلمان، ضمن محکوم کردن این خشونت ها، از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند. وی قول داده است از تمام امکانات پلیس برای پایان دادن به این خشونت ها استفاده کند.

به گفتۀ خبرگزاری فرانسه، این خشونت ها از شهر اوربان به دیگر شهرها از جمله ژوهانسبورگ نیز کشیده شده است. چهارشنبه شب در ادامۀ این خشونت ها، تعدادی از دکان هایی که عمدتا متعلق به مهاجران خارجی بوده است، در یکی از محلات این شهر غارت شد که در جریان آن، دو نفر نیز مجروح شده اند. مقامات پلیس این شهر می گویند اهالی این محله برای حفظ جان خود شب را در دفتر پلیس این محله پشت سرگذاشته اند.

خشونت های مشابه در ژانویۀ سال جاری در حومۀ شهر ژوهانسبورگ نیز شش قربانی بر جای گذاشته بود. چنین خشونت هایی علیه مهاجرانی که اصالت آفریقایی دارند در آفریقای جنوبی بی سابقه نیست. در سال ۲۰۰۸، حملات علیه مهاجران دست کم ۶۰ کشته برجای گذاشته بود. آفریقای جنوبی با ۵۰ میلیون نفر جمعیت، پنج میلیون مهاجر بویژه از کشورهای همسایه را در خود جای داده است.

نرخ بیکاری در آفریقای جنوبی ۴۰ درصد گزارش می شود و به گفتۀ تحلیلگران، بیکاری دلیل اصلی این خشونت هاست.