رییس سابق صندوق بین المللی پول مظنون به پولشویی است

رییس سابق صندوق بین المللی پول مظنون به پولشویی است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رودریگو راتو، رییس سابق صندوق بین المللی پول و وزیر دارایی پیشین اسپانیا مظنون به پولشویی است. بر اساس اخباری که مطبوعات اسپانیا از جمله روزنامۀ «ال

آگهی

رودریگو راتو، رییس سابق صندوق بین المللی پول و وزیر دارایی پیشین اسپانیا مظنون به پولشویی است.

بر اساس اخباری که مطبوعات اسپانیا از جمله روزنامۀ «ال پاییس» و «ووزپوپولی» منتشر کرده اند، وی صاحب دو موسسۀ تجاری در مناطق موسوم به بهشت مالیاتی است و از این موسسات برای پولشویی استفاده می کرده است. براساس این اخبار، وی توانسته است مبلغ ۶ میلیون یورو را از مقامات دارایی و مالیاتی اسپانیا مخفی و به بانک های خارج از این کشور منتقل کند.

گفته می شود تحقیقات در این زمینه آغاز شده اما مقامات دولتی اسپانیا از اظهار نظر در این مورد خودداری می کنند.

لوییس دو گیندوس، وزیر اقتصاد و دارایی اسپانیا با بیان اینکه نمی تواند هیچ خبری در این باره فاش کند، گفت: « من مسوولیت دارم اطلاعات را در این مورد محرمانه نگه دارم. تنها چیزی که می توانم به شما بگویم این است که تمامی سازمان های دولتی در این باره، مراحل قانونی لازم را پی خواهند گرفت.»

وی که رییس سابق بانک بانکیا در اسپانیا نیز هست، یکی از متهمین پروندۀ فساد مالی و اختلاس در این بانک و یکی از عاملان اصلی ورشکستگی آن به شمار می آید.

علاوه بر رودریگو راتو، دست کم ۷۰۰ نفر دیگر از مقامات و افراد سرشناس در اسپانیا به سوء استفاده از طرح عفو مالیاتی در سال ۲۰۱۲ برای پولشویی و پنهان کردن دارایی های خود در بهشت های مالیاتی متهم هستند.

رودریگو راتو اخبار منتشر شده در مطبوعات اسپانیا را تکذیب نکرده و از وجود هر گونه تحقیقات توسط نهادهای مالیاتی در مورد اتهامات مطرح شده نیز اظهار بی اطلاعی کرده است.

در زمان ریاست وی در بانک بانکیا که بزرگترین بانک اسپانیاست، دست کم ۴۰۰ هزار سهامدار به دلیل کاهش شدید ارزش سهام این بانک، دارایی های خود را از دست دادند. در پی این امر، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، رودریگو راتو را مجبور به کناره گیری از تمام سمت های خود در این بانک کرد و پس از آن، تحقیقات در مورد فساد مالی مسوولان این بانک آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ۲ مامور اطلاعاتی اسپانیا به اتهام جاسوسی برای آمریکا؛ سانچز: تنش بین مادرید و واشنگتن رفع شد

کمک یک اسپانیایی به مهاجرانی که با تهدید اسلحه مجبور به ترک قایق در میان امواج دریا شده بودند

دادستانی اسپانیا برای دنی آلوز به دلیل «تجاوز جنسی» درخواست ۹ سال زندان کرد