آلودگی آب تالابهای ریو، مانعی برای میزبانی مناسب بازیهای المپیک ۲۰۱۶

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلودگی آب تالابهای ریو، مانعی برای میزبانی مناسب بازیهای المپیک ۲۰۱۶

یکسال مانده به آغاز المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریودوژانیرو، بسیاری برزیل را به دلیل آلودگی آب خلیج ریو میزبان مناسبی برای این رویداد مهم ورزشی نمی دانند.

این در حالیست که مرگ دسته جمعی ماهی ها در مهمترین تالاب این شهر همچنان ادامه دارد. تالابی که قرار است تابستان ۲۰۱۶ میلادی میزبان بخشی از ورزشهای آبی المپیک تابستانی باشد.

یکی از قایقرانان که برای مسابقات قهرمانی تمرین می کند می گوید: “ شما پارو می زنید و کمی به جلو می روید بعد بوی تعفن آب باعث می شود تا تمرین را نیمه کاره رها کنید.”

فرماندار ریو هم گفته است که دولت در صورت دریافت حمایتهای مالی می تواند تنها بخشی از آلودگیها را پیش از اغاز بازیهای المپیک بزداید.

لوییز فرناندو پزائو می گوید: “ فکر می کنم برای پاکسازی آب تا سال ۲۰۱۸ زمان نیاز داریم، اما برای المپیک نمی توانیم. ما تا امروز توانسته ایم نزدیک به ۴۹ درصد از آب را پاک کنیم و تنها می توانیم تا سال آینده به ۶۰ درصد برسیم.”

به جز آلودگیها، فساد مالی و کاغذبازیهای اداری، و عدم پایبندی دولت به تعهداتش، موانع جدی دیگری برای ساخت دهکده المپیک است. ادواردو پایز، شهردار ریو می گوید پیمانکار ساخت دهکده المپیک ریو بخش بزرگی از کارش را متوقف کرده است. این پیمانکار گفته است ناگزیر ۱۰۰۰ تن از کارگران را از کار برکنار خواهد کرد زیرا دولت حمایتهای مالی لازم در زمان معین را از این شرکت نکرده است.