فرانسه می خواهد سایتها و تلفنها را برای مبارزه با تروریسم کنترل کند

فرانسه می خواهد سایتها و تلفنها را برای مبارزه با تروریسم کنترل کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی اینترنت یکی از مهمترین ابزارهایست که گروههای اسلامگرا برای تبلیغ ایدئولوژی و همچنین جذب نیرو از میان شهروندان کشورهای اروپایی از آن

گزارش تفصیلی

آگهی

اینترنت یکی از مهمترین ابزارهایست که گروههای اسلامگرا برای تبلیغ ایدئولوژی و همچنین جذب نیرو از میان شهروندان کشورهای اروپایی از آن استفاده می کنند.

این وسیله، در کنار اعضای مسلح این گروههای اسلامی از جمله داعش تبدیل به یک نیروی مهم شده است و این گروهها بموازات حملات مسلحانۀ تروریستی، از حملات سایبری نیز بهره می برند.

برای مقابله با تبلیغات و همچنین فعالیت شبکه های عضوگیری توسط داعش، دولت فرانسه طرح قانون کنترل اطلاعات و شبکه های اینترنتی را به پارلمان این کشور پیشنهاد کرده است.

چنانچه این طرح پیشنهادی تصویب شود، دستگاههای اطلاعاتی امکان کنترل تمامی شبکه های اینترنتی و شنود تلفن های شهروندان را خواهند داشت. این طرح در ادامۀ برنامۀ دولت فرانسه برای مبارزه با شبکه های تروریستی در این کشور است. پیش از این، قانون مبارزه با تروریسم در فرانسه وجود داشته اما بعد از حملات تروریستی مسلحانه به هفته نامۀ شارلی ابدو و همچنین گروگانگیری در یک فروشگاه مواد غذایی یهودی در پاریس، این قانون بازنویسی شده است.

بر اساس این طرح، پلیس می تواند تمامی کسانی را که با فرد مظنون به عمل تروریستی در ارتباط هستند، تحت شنود و کنترل قرار دهد. ضمن آنکه با نصب جعبه های سیاه در سایتهای میزبان، امکان کنترل صفحات اینترنتی، دامنه های اینترنت و مراجعه کنندگان به این سایتها و موضوعات تحت جستجو قرار گرفته به روی اینترنت نیز فراهم می شود.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه به هنگام آغاز بررسی این طرح پیشنهادی در پارلمان گفت: « لازم می دانم که دوباره یادآوری کنم، تروریسم امروز به بزرگترین معضل و چالش تبدیل شده است. چالشی که ما را برای زمان طولانی درگیر خواهد کرد. همه باید به این موضوع واقف و آگاه باشند. این را برای ترساندن نمی گویم بلکه می خواهم به وضوع این موضوع را به شهروندان اعلام می کنم.»

این طرح پیشنهادی نگرانی از محدود شدن آزادیهای شهروندی را ایجاد کرده است اما دولت فرانسه می گوید برای مقابله با تهدید گروههای تروریستی، باید از تمامی امکانات خود استفاده کند.

در حملۀ اخیر به تلویزیون «ت و 5 موند»، گروه سایبر خلیفه که خود را وابسته به داعش معرفی می کند، نشان داد که از توان فنی برای حمله وسیع به شبکه های اینترنتی برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلبوم عکس از سفر پادشاه بریتانیا به فرانسه؛ از دیدار با ماکرون تا ضیافت شام در کاخ ورسای

عقب‌نشینی اپل مقابل فرانسوی‌ها: گوشی‌های آیفون ۱۲ در فرانسه به‌خاطر تشعشعات به روز رسانی می‌شوند

امتناع پزشک فرانسوی از معاینه زن تراجنسیتی؛ «فقط زنان واقعی را معاینه می‌کنم»