استفادۀ پاپ از واژه «نسل کشی» برای کشتار ارامنه؛ واکنش ترک ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استفادۀ پاپ از واژه «نسل کشی» برای کشتار ارامنه؛ واکنش ترک ها

بیست و چهارم آوریل هر سال یادآور واقعۀ کشتار صدها هزار ارمنی در اوایل قرن بیستم میلادی در ترکیه عثمانی است، رویدادی که ارامنه و ارمنستان آن را «نسل کشی» می نامند.

همزمان با فرا رسیدن صدمین سالگرد این رویداد پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک های جهان، طی مراسم روز یکشنبه در واتیکان از کشتار ارامنه در کنار دو رویداد مصیبت بار دیگر قرن بیستم، با عنوان «نسل کشی» یاد کرد.

استفادۀ پاپ از این عنوان خشم ترکیه را برانگیخت و آنکارا سفیر واتیکان را احضار کرد و شهروندان ترکیه نیز به آن واکنش نشان دادند.

یکی از شهروندان ترکیه گفت: «صحبت از نسل کشی به زخمی در ترکیه تبدیل شده است و مردم در اظهار نظر درباره آن مردد هستند. نه می توان گفت قتل عام اتفاق نیافتاده است و نه می توان گفت اتفاق افتاده است. به نظر شخص خودم قتل عام روی داده و تاریخ گواه آن است. آری، هر دو طرف دست به قتل عام زده اند. از زمان آتاتورک منابع فراوانی در این خصوص باقی مانده است و وجود دارد.»

شهروند دیگری در استانبول گفت: «صادقانه اگر بگویم با واژه نسل کشی که یک رهبر مذهبی با پیروان بسیار آن را بکار می برد موافق نیستم. اتهام نسل کشی ادعایی بزرگ و از نظر من ادعا و اتهام نادرستی است.»

ارامنه می گویند در جنگ جهانی اول از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶ میلادی، ۱.۵ میلیون ارمنی درقتل عام ها و کوچ های اجباری بدست عثمانی های وقت ترکیه بطور سیستماتیک کشته شده اند.

ترکیه با رد اتهام «نسل کشی» شمار کشته شدگان را کمتر می داند و می گوید ارامنه در جریان جنگ ها و خشونت های مرتبط با آن کشته شده اند و قوم ترک نیز در آن زمان متحمل رنج و مشقت فراوان شده اند.

دولت های فرانسه، بلژیک، کانادا، ایتالیا، روسیه، آرژانیتن و اروگوئه نیز رویداد کشتار ارامنه را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخته اند.