Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاپ از کشتار ارامنه با عنوان «نسل کشی» یاد کرد

پاپ از کشتار ارامنه با عنوان «نسل کشی» یاد کرد
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست و چهارم آوریل هر سال یادآور واقعۀ کشتار صدها هزار ارمنی در اوایل قرن بیستم در ترکیه عثمانی است، رویدادی که ارامنه و ارمنستان آن را «نسل کشی» می

آگهی

بیست و چهارم آوریل هر سال یادآور واقعۀ کشتار صدها هزار ارمنی در اوایل قرن بیستم در ترکیه عثمانی است، رویدادی که ارامنه و ارمنستان آن را «نسل کشی» می نامند.

همزمان با فرا رسیدن صدمین سالگرد این رویداد پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک های جهان، طی مراسم روز یکشنبه در واتیکان از کشتار ارامنه در کنار دو رویداد مصیبت بار دیگر قرن بیستم، با عنوان «نسل کشی» یاد کرد.

بی شک، استفادۀ پاپ از چنین عنوانی نه تنها مورد پسند آنکارا واقع نخواهد شد بلکه خشم دولت ترکیه را برخواهد انگیخت.

ارامنه می گویند در جنگ جهانی اول از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶ میلادی، ۱.۵ میلیون ارمنی درقتل عام ها و کوچ های اجباری بدست عثمانی های وقت ترکیه بطور سیستماتیک کشته شده اند.

ترکیه با رد اتهام «نسل کشی» شمار کشته شدگان را کمتر می داند و می گوید ارامنه در جریان جنگ ها و خشونت های مرتبط با آن کشته شده اند و قوم ترک نیز در آن زمان متحمل رنج و مشقت فراوان شده اند.

دولت های فرانسه، بلژیک، کانادا، ایتالیا، روسیه، آرژانیتن و اروگوئه نیز رویداد کشتار ارامنه را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخته اند.

واتیکان، در این روز همچنین به «گرگوار نارکاتسی» روحانی ارمنی قرن دهم میلادی به پاس یاد و خدمات او به کلیسا و مسیحیت، عنوان ‘دکتری کلیسا’ را اعطاء کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استفادۀ پاپ از واژه «نسل کشی» برای کشتار ارامنه؛ واکنش ترک ها

رقص سنتی چوب‌پایان در اسپانیا؛ یادگاری از سده هفدهم

«اژدها وارد می‌شود»؛ از سال نو چینی چه می‌دانیم؟ در چه کشورهایی جشن گرفته می‌شود و چگونه؟