Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چشم انداز نشست آتی کشورهای آمریکایی

چشم انداز نشست آتی کشورهای آمریکایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفتمین نشست کشورهای قاره آمریکا جمعه و شنبه (دهم و یازدهم آوریل) به میزبانی پاناما برگزار می شود. نشستی تاریخی از این جهت که نخستین حضور کوبا خواهد

آگهی

هفتمین نشست کشورهای قاره آمریکا جمعه و شنبه (دهم و یازدهم آوریل) به میزبانی پاناما برگزار می شود. نشستی تاریخی از این جهت که نخستین حضور کوبا خواهد بود و در عین حال نشستی پیچیده چرا که بین کشورهای آمریکای جنوبی دو دستگی و اختلاف بالا گرفته است.

خوان کارلوس وارلا، رییس جمهوری پاناما در این خصوص خواستار خویشتن داری اعضا شده است. او گفت: «پیامی که قاره آمریکا از طریق این نشست می فرستد اهمیت زیادی دارد. ما آمادگی داریم تا اختلافات ایدئولوژیکی و سیاسی را کنار بگذاریم و بر روی رفاه مردم قاره تمرکز کنیم. فکر می کنم در این باره نظرات نزدیک باشد. در ضمن ما از تلاشهای اوباما و کاسترو برای برقرارسازی روابط دیپلماتیک حمایت می کنیم.»

از زمان دست دادن تاریخی رائول کاسترو و باراک اوباما در جریان مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا در دسامبر 2013، تحولات زیادی بوجود آمده و قرار است دو رییس جمهور در پاناما برای اولین بار بصورت رسمی با هم ملاقات و شرایط عادی سازی روابط دوجانبه را بررسی کنند. جشن و سروری ویژه برای بسیاری از مردم آمریکای جنوبی که سالهاست خواهان مشارکت و حضور پررنگ هاوانا در معادلات و مبادلات منطقه ای هستند و البته ناامیدی و خشم برای اپوزیسیون کوبا که چنین مناسباتی را بر نمی تابند.

نشست اتحادیه کشورهای آمریکا هر سه، چهار سال یکبار و با حضور 35 کشور آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی برگزار می شود. نشستی درون قاره ای که سابقه آن به سال 1994 باز می گردد و هدف آن فراهم کردن فضای گفتگو در مورد مسائل گوناگون با تکیه بر اصول بازار آزاد و دمکراسی است.

باراک اوباما برای نخستین بار در سال 2009 حضور در این نشست را در ترینیداد و توباگو تجربه کرد. او که به تازگی به کاخ سفید راه یافته بود در آن نشست با همتای ونزوئلایی خود، هوگو چاوز دیدار کرد در حالی که هفت سال پیش از آن جورج بوش از کودتایی علیه چاوز حمایت کرده بود.

اما به نظر می رسد این بار کاراکاس بخواهد نقش هژمونیک آمریکا را به چالش بکشد. نیکولاس مادورو، جانشین چاوز قصد دارد با درخواستی که امضای ده میلیون شهروند را پای خود دارد، سیاست های سلطه جویانه واشنگتن را به چالش بکشد. آنهم درست یک ماه بعد از آنکه واشنگتن کاراکاس را تهدیدی برای امنیت ملی اش دانسته و سران این کشور را به نقض حقوق بشر متهم کرده است.

دیلما روسف، رییس جمهوری برزیل هم درحالی بعنوان عالیرتبه ترین مقام این قدرت نوظهوراقتصادی پا به این نشست می گذارد که رسوایی های متعدد مالی، دولت او را با چالش های اساسی روبرو کرده، نرخ بیکاری و نارضایتی اجتماعی روندی صعودی به خود گرفته و بدهکاری دولتی از مرز 65 درصد تولید ناخالص داخلی عبور کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف مقبره ۱۲۰۰ ساله مملو از طلا با بقایای ده‌ها نفری که برای حاکم پانامایی قربانی شدند

محدودیت‌ها برای عبور از کانال پاناما تمدید شد؛ اختلال در تجارت آمریکا با شرق آسیا و اروپا

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند