جنجال بر سر جزایر مورد مناقشه بین کره جنوبی و ژاپن

جنجال بر سر جزایر مورد مناقشه بین کره جنوبی و ژاپن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار نسخه جدیدی از کتاب های درسی جغرافیا در ژاپن با واکنش تند ملت و دولت کره جنوبی همراه شد. ده ها کره ای، صبح دوشنبه در اعتراض به این ویرایش جدید

انتشار نسخه جدیدی از کتاب های درسی جغرافیا در ژاپن با واکنش تند ملت و دولت کره جنوبی همراه شد. ده ها کره ای، صبح دوشنبه در اعتراض به این ویرایش جدید که به گفته مقامات کره ای تحریف تاریخ است، در برابر سفارت ژاپن در سئول تظاهرات کردند.

آگهی

در ویرایش جدید کتاب های جغرافیا دوره متوسطه، صخره های «لیانکورت» بخشی از خاک ژاپن معرفی شده و بر تصرف آنها توسط کره جنوبی تاکید شده است.

ژاپن این چند جزیره کوچک در دریای ژاپن را در دهه نخست قرن بیستم ضمیمه خود کرد و با شکست در جنگ جهانی دوم آنها را از دست داد. از آن زمان تاکنون، مالکیت این جزایر همواره مورد مناقشه دو کشور بوده است.

توه کوانگ ایل، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی در واکنش به نکات مندرج در نسخه های جدید کتب درسی گفت: «به نظر می رسد که دولت ژاپن با تحریف تاریخ و در نتیجه آن تغییر نگاه نسل جوان خود می خواهد اشتباهات گذشته را تکرار کند. این کار حاکی از آن است که ژاپن مایل نیست مسئولانه یعنی آنطور که از یک کشور همسایه قابل اعتماد انتظار می رود، رفتار کند.»

پیامد سیاست های استعماری ژاپن در نیمه نخست قرن بیستم، تاثیرات مخربی بر روابط این کشور با همسایگان خود داشته و دارد. ژاپن با چین نیز بر سر مالکیت یک رشته جزایر در دریای چین شرقی اختلاف نظر دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری مسابقه کشتی کج در قطار سریع‌السیر ژاپنی برای اولین بار در جهان

ژاپن برای مردان قربانی خشونت جنسی خط تلفن مخصوص راه‌اندازی می‌کند

بحران جمعیتی سومین اقتصاد برتر جهان؛ از هر ۱۰ ژاپنی یک نفر بالای ۸۰ سال سن دارد