برخورد دهنده سرن کارش را از سر می گیرد

برخورد دهنده سرن کارش را از سر می گیرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخورد دهنده بزرگ هادرونی سرن، بعد از دوسال وقفه، کارش را از سر می گیرد. این برخورد دهنده بزرگترین و قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات در جهان است که بعد

آگهی

برخورد دهنده بزرگ هادرونی سرن، بعد از دوسال وقفه، کارش را از سر می گیرد.

این برخورد دهنده بزرگترین و قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات در جهان است که بعد از تعمیری طولانی مدت، دوباره برای کاوش اسرار جهان کارش را از سر می گیرد. در بیانیه این مرکز گفته شده که یک قطعه فلز که باعث اخلال در کار این برخورد دهنده شده بود، با موفقیت برداشته شده است.

رودریگر ووس، مدیر روابط بین الملل سرن می گوید: «اگر سازوکار هیگز وجود نداشته باشد، نه اتم، نه هسته و نه ملکول ها، هیچ کدام نمی توانند وجود داشته باشد. عناصری که ساختمان بنیادی ماده را تشکیل می دهند. بنابراین در صورت فقدان ساز و کار هیگز، ستاره ها، کهکشان، و سیستم سیاره ها هم وجود نمی داشت، حتی زمین هم نمی بود و طبیعتا حیات هم نمی توانست روی زمین وجود نداشته باشد.»

برخوردهنده سرن در تونلی حلقوی شکل ساخته شده و دانشمندان امیدوارند که این پروژه به کشف برخی اسرار جهان کمک کرده و به تغییرات اساسی در علم فیزیک بیانجامد. انتظار می رود با تعمیرات انجام شده این برخوردهنده بسیار سریعتر از قبل فعالیت کند و پیش بینی شده که این برخورد دهنده در ماه ژوئن به بالاترین حد انرژی برخورد دهنده اش دست یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجوی ایرانی که در سوئیس با تبر مسافران قطار را گروگان گرفته بود توسط پلیس کشته شد

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴؛ تصاویری از تظاهرات حامیان محیط زیست و مخالفان سرمایه‌داری در داووس سوئیس

داووس ۲۰۲۴؛ آیا مجمع جهانی اقتصاد همچنان جایگاه سابق خود را دارد؟