Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توافق هسته ای ایران با غرب در رسانه های اروپایی

توافق هسته ای ایران با غرب در رسانه های اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از یک ماراتن نفس گیر، ایران و کشورهای ۵+۱ به توافق بر سر پرونده هسته ای ایران دست یافتند. در برنامۀ چشم انداز این هفته به سراغ رسانه های دیداری

آگهی

بعد از یک ماراتن نفس گیر، ایران و کشورهای ۵+۱ به توافق بر سر پرونده هسته ای ایران دست یافتند. در برنامۀ چشم انداز این هفته به سراغ رسانه های دیداری اروپا رفته ایم که این مساله را از زوایای مختلف بررسی کرده اند.

شبکه دو تلویزیون فرانسه

طبق این توافق، ایران غنی سازی اورانیوم را کاهش خواهد داد یا به خارج از کشور منتقل خواهد کرد. هدف از این بند توافق، دور کردن تهدید ساخت سلاح اتمی است.

ضمن آنکه تعداد سانتریفوژهای ایران به ۶۰۰۰ سانتریفوژ کاهش می یابد و همزمان، تهران کنترل نیروگاههای این کشور از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی را پذیرفته است. کشورهای غربی می توانند به این نیروگاهها بیایند و فعالیت آنها را بازرسی و نظارت کنند.

توافق بدست آمده، بمدت ۱۰ سال معتبر خواهد بود. کشورهای غربی نیز در مقابل متعهد می شوند به تحریم های اقتصادی علیه ایران پایان بدهند. اگر چه اجرای این توافق، بدون تعهد امضا کنندگان ممکن نیست اما یک گام مهم برداشته شده و مرحله جدیدی در روابط ایران و غرب شروع شده است.

  • تلویزیون تی وی آی اسپانیا*

شبکۀ تلویزیونی اسپانیا نیز به همین بهانه، به گفتگوی بی واسطۀ آمریکا به نمایندگی جان کری، وزیر خارجۀ این کشور و ایران پرداخته است. به گفتۀ تلویزیون اسپانیا، جان کری که تمایل زیادی به راههای صلح آمیز دارد، تلاش زیادی در این مذاکرات صورت داد. رییس جمهوری آمریکا از این تلاش ها و توافق صورت گرفته قدردانی کرده، هرچند می داند که باید با خشم حامیان اسراییل در کنگرۀ آمریکا روبرو شود.

برای باراک اوباما، توافق لوزان یک توافق تاریخی است و قول داده است که چند تن از مشاوران خود را به کنگره بفرستد تا نمایندگان را از مفاد این توافق آگاه کنند. این یک مساله مهم است چرا که باراک اوباما ممکن است با موانع جدی در کنگره روبرو شود. به یاد داشته باشیم که جمهوریخواهان در هر دو مجلس اکثریت را دارند و در طول مذاکرات تهدید کردند که تحریم های جدیدی را علیه تهران وضع خواهند کرد.

رییس جمهوری آمریکا این توافق مقدماتی را یک توافق خوب می داند که به اهداف خواسته شده پاسخ می دهد. با این وجود، وی اطمینان می دهد که چنانچه در ماه ژوئن، توافق نهایی امضا شود و بعد توسط طرف ایرانی شکسته شود، تحریم ها دوباره از سرگرفته خواهند شد. باراک اوباما تاکید می کند که با این توافقنامه، ایران بیشتر از دیگر کشورها در جهان کنترل خواهد شد. وی همچنین قرار است در این مورد با نخست وزیر اسراییل گفتگو کند. بنامین نتانیاهو از این مذاکرات خشمگین بود و همین موضوع به یک اختلاف میان دو دولت تبدیل شده است.

  • شبکۀ رادیو تلویزیون سوییس*

رادیو و تلویزیون سوییس نیز موضوع توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی را از نظر دور نداشته است. مذاکراتی که در حاشیۀ یک رود در شهر لوزان در سوییس در جریان بود، توجه همه را به خود جلب کرده بود و بعد از یک انتظار بسیار طولانی، سرانجام توافق حاصل شد.

در شامگاه آخرین روز از مذاکرات بر سر پروندۀ اتمی ایران، خبرنگاران فوری به مدرسۀ پلی تکنیک فدرال لوزان فراخوانده شدند تا بیانیۀ این توافق توسط رییس سیاست خارجی اروپا و وزیر خارجۀ ایران خوانده شود. بیانیه ای که از مراحل پیشرفت بعد از روزهای طولانی مذاکره خبر می داد و قرار است متن نهایی این توافقنامه تا روز سی ژوئن تهیه و امضا شود. تا آخرین دقایق این مذاکرات، عدم اطمینان از دستیابی به یک توافق در هر دو طرف حاکم بود و شبهای زیادی به مذاکره به صبح رسید.

شبکه آر اس اینخستین راکتور اتمی ایران با حمایت کشورهایی به راه افتاد که اکنون پشت به آن کرده اند، یعنی اروپا و آمریکا. در آنزمان شاه قدرت را به دست داشت.

آیزنهاور در اواخر دهۀ ۵۰ حمایت خود را از برنامۀ اتمی برای صلح اعلام کرده و به این ترتیب این کشور شروع به ساخت نیروگاههای خود کرد اما این صلح میان غرب و ایران خیلی زود پایان یافت. در سال ۱۹۷۹میلادی و بعد از وقوع انقلاب، جمهوری اسلامی بر سرکار آمد و با تصرف سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری این رابطه پایان یافت.

رژیم جدید برنامۀ هسته ای خود را بدون متحدان تاریخی اش سرعت بخشید و به سراغ متحدان جدیدی رفت و از روسیه برای ساخت نیروگاهها و پیشبرد فعالیت اتمی خود کمک گرفت.

در این سالها، دو نیروگاه جدید دیگر نیز مخفیانه توسط حکومت ایران ساخته شده بود که در سال ۲۰۰۲ میلادی از وجود آنها پرده برداشته شد. غرب از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی هراس داشت اما ایران تاکید می کرد هدف فعالیت هسته ای این کشور صلح آمیز است.

بازرسان سازمان انرژی اتمی طی این سالها نتوانستند خلاف این را ثابت کنند اما آمریکا تاکید داشت که ایران می خواهد سلاح اتمی بسازد و ایران را محور شرارت می نامید.

در سال ۲۰۰۵ میلادی محمود احمدی نژاد روی کار آمد و برای غرب، او شرارت مجسم بود. رییس جمهوری جدید ایران در تمام اظهار نظرهای خود، تاکید می کرد که داشتن قدرت اتمی یک حق است.

نخستین مرحله از تحریم های غرب علیه ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی اجرا و در سالهای بعد از آن، بر شدت و دامنۀ این تحریم ها افزوده شد.

به قدرت رسیدن دو رییس جمهور در دو کشور موجب تغییراتی در این زمینه شد، باراک اوباما در آمریکا به قدرت رسید و حسن روحانی رییس دولت جدید ایران شد.

آگهی

نخستین نشانه های توافق با گفتگوی تلفنی میان ایندو بعد از بیش از ۳۰ سال قطع رابطه دیپلماتیک آشکار شد. اوباما در پی عادی کردن روابط با تهران بود اما این به مذاق اسراییل خوش نیامد.

دورۀ جدید مذاکرات این روند را سریعتر کرد و از شهرهای ژنو، وین، مونترو گذشت و نهایتا در شهر لوزان، توافق به دست آمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند