کاخ سفید: تا زمانی که احساس کنیم مذاکرات پیشرفت دارد، به گفت وگو ادامه می دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاخ سفید: تا زمانی که احساس کنیم مذاکرات پیشرفت دارد، به گفت وگو ادامه می دهیم

یک روز پس از پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک، کاخ سفید در حالی که نگران از فرجام این گفتگوهاست، اظهار امیداوری کرده که مذاکره کنندگان در وقت تمدید شده به توافقی سیاسی دست یابند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه ضمن سازنده توصیف کردن مذاکرات گفت: «تا زمانی که احساس کنیم مذاکرات پیشرفت دارد، به گفت وگو ادامه می دهیم.»

سخنگوی کاخ سفید اما هشدار داد «چنانچه احساس کنیم در مذاکرات وقفه افتاده آنگاه آمریکا و جامعه بین الملل آماده اند که مذاکرات را ترک کنند. برای اینکه ما طی بیش از یک سال گذشته در زمینه تعهدات مورد انتظار خیلی شفاف بوده ایم.»

جمهوریخواهان از ابتدا مخالف مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران بوده اند و از دولت اوباما انتقاد کرده اند.

مایک دوران، عضو ارشد موسسه هادسون در این ارتباط گفت: «دولت اوباما می توانست خیلی بهتر مذاکره کند. آنها بویژه در ابتدای کار، کارت های زیادی برای بازی داشتند. در حالی که آمریکایی ها در این معامله می خواستتند امتیازاتی بازگشت ناپذیر را بدست آوردند، امتیازات بازگشت ناپذیر زیادی به ایرانیان دادند.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «تا پایان ژوئن، مهلت دستیابی به توافقی جامع با ایران، دولت اوباما چند ماهی فرصت دارد تا در برابر کنگره از سیاستش دفاع کند. اما جمهوریخواهان و شماری از دموکرات ها همچنان موضوع ایران را با شک و تردید دنبال می کنند.»