در گذاری تاریخی فلسطین به دادگاه بین المللی کیفری پیوست

در گذاری تاریخی فلسطین به دادگاه بین المللی کیفری پیوست
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فلسطین رسما عضوی از دادگاه بین الملی کیفری مستقر در لاهه هلند شد. فلسطین ۱۲۳ امین کشوری است که به عضویت این دادگاه در می آید. به همین مناسبت مراسم

آگهی

فلسطین رسما عضوی از دادگاه بین الملی کیفری مستقر در لاهه هلند شد. فلسطین ۱۲۳ امین کشوری است که به عضویت این دادگاه در می آید. به همین مناسبت مراسم نمادینی در مقر این دادگاه در لاهه برگزار شد. در این مراسم ریاض المالکی، وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطینی نیز حضور داشت.

یکی از مقامات دادگاه بین المللی لاهه در جریان این مراسم گفت: “ فلسطین تمامی موارد مورد نظر عضویت در این دادگاه بین المللی را دارد و حق طبیعی این کشور است که بخشی از این دیوان قرار بگیرد.”

روند الحاق فلسطین به دادگاه بین المللی کیفری در سال ۲۰۱۴ با وجود مخالفت های اسراییل و ایالات متحده آغاز شد.

دولت خودگردان فلسطینی از این پس می تواند اعتبار بیشتری در محافل قضایی بین المللی کسب کند. مقامات دولت خودگردان مدتهاست خواستار به دادگاه کشیدن اسراییل به اتهام جنایات جنگی خصوصا در نوار غزه هستند.

در کرانه باختری، بسیاری این موضوع را اتفاقی مبارک می دانند. یکی از فلسطینی ها می گوید: “هر چه که بتواند ریاکاری اسراییلی ها را برملا کند برای ما مبارک است. بین ۵۰ تا ۶۰ سال است که اشغال سرزمین های فلسطینی ادامه دارد و ارتش اسراییل جان بسیاری از بی گناهان را گرفته است و همچنان به اشغال سرزمین های فلسطینی ادامه می دهند.”

دیگری نیز می گوید: “امیدواریم که دادگاه بین المللی کیفری بتواند عدالت را به هر طریق ممکن در اینجا برقرار کند. تا امروز این موضوع به واقعیت تبدیل نشده است. بارها نسبت به تهاجم اسراییل معترض شده ایم اما هیچگاه جوابی نگرفته ایم امیدواریم این موضوع به روند عدالت محوری کمک کند.”

دولت خودگردان پیشتر مستندات و مدارکی دال بر اتهام جنایات جنگی به اسراییل آماده کرده است و پیشتر به دیوان بین المللی کیفری فرستاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حماس از توافق با اسرائیل برای تمدید «دو روزه» وقفه در جنگ غزه خبر داد

حماس توقف درگیری‌ها با اسرائیل از ساعت ۷ صبح روز جمعه به وقت محلی را تائید کرد

مدیر بیمارستان الشفا: در محاصره کامل اسرائیل هستیم؛ نتانیاهو از احتمال توافق بر سر گروگان‌ها خبر داد