فصل سینمای ایران در جشنواره فیلم ولزِ بریتانیا

فصل سینمای ایران در جشنواره فیلم ولزِ بریتانیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جشنواره فیلم «وان ورلد» ولز با همکاری شورای فرهنگی بریتانیا، در برنامه ویژه ای با عنوان «فصل سینمای ایران»، برخی از فیلم های مطرح سینمای ایران را به نمایش می گذارد. در این برنامه که از روز ۲۱ مارس، همزمان با نوروز در شهر کاردیف آغاز شده، ۹ فیلمِ خانه دوست کجاست، باشو غریبه کوچک، هامون، گبه، سیب، بچه های آسمان، زمانی برای مستی اسب ها، زیر پوست شهر و ماهی و گربه، به نمایش درمی آید.

به گفته دیوید گیلم، مدیر جشنواره سینمایی ولز، این جشنواره به دلیل محدودیت بودجه از یک سو و نیز محدودیت دسترسی به نسخه های فیلم های ایرانی، تنها ۹ فیلم را برای این جشنواره برگزیده است. به گفته آقای گیلم، فیلم های انتخاب شده در این برنامه، تصویر تازه تری از سینمای ایران به مخاطبان غربی ارائه می کند، چرا که برخی از این فیلم ها مثل باشو غریبه کوچک ساخته بهرام بیضایی و هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی برای نخستین بار در بریتانیا به نمایش درمی آیند.

فیلم باشو غریبه کوچک، داستان پسربچه ای به نام باشو است که خانواده اش را در جنگ ایران و عراق از دست می دهد و به شمال ایران می گریزد اما در آنجا با او مثل یک بیگانه رفتار می شود. این فیلم به خاطر نگاه انتقادی آن به جنگ و تاثیر ویرانگر آن بر زندگی مردم به ویژه ساکنان جنوب ایران توقیف شد اما بعد از چهار سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ به نمایش عمومی درآمد.

فیلم هامون نیز از فیلم های مهم سینمای بعد از انقلاب ایران است که به خاطر مضمون عرفانی آن و نگاه متفاوت مهرجویی به زندگی روشنفکران سرخورده و سرگردان ایرانی، مطرح بوده است.

فیلم خانه دوست کجاست ساخته عباس کیارستمی یکی دیگر از فیلم های مطرح سینمای ایران در بعد از انقلاب است که حضور موفقی در سطح بین المللی داشته است.

گبه ساخته محسن مخلمباف، بچه های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی، زمانی برای مستی اسب ها ساخته بهمن قبادی، سیب ساخته سمیرا مخملباف، زیر پوست شهر کار رخشان بنی اعتماد و ماهی و گربه ساخته شهرام مکری از فیلم های دیگری است که در بخش سینمای ایران در جشنواره «وان ورلد» ولز به نمایش درمی آید.

درکنار نمایش این فیلم ها، نشست هایی نیز در نقد و بررسی سینمای بعد از انقلاب ایران برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

جواد طباطبایی، فیلسوف «ایرانشهر» درگذشت

کارناوال رقص سامبا در ریو دوژانیروی برزیل، فوریه ۲۰۲۴