Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تروریست ها، توریست ها را فراری می دهند

تروریست ها، توریست ها را فراری می دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشتی های تفریحی پس از حملۀ تروریستی به موزۀ باردو در شهر تونس، به سواحل این کشور پشت می کنند , به کشورهای خود باز می گردند. “اسپلاندیدا” یکی از این

آگهی

کشتی های تفریحی پس از حملۀ تروریستی به موزۀ باردو در شهر تونس، به سواحل این کشور پشت می کنند , به کشورهای خود باز می گردند. “اسپلاندیدا” یکی از این کشتی های تفریحی است که تونس را در حالی به مقصد بارسلون ترک می کند که نه نفر از مسافرانش را در حملۀ تروریستی به این موزه از دست داده است.

کوستا فاسینوزا، کشتی دیگری است که صبح روز جمعه و یکروز بعد از این حملۀ تروریستی برای بازگرداندن مسافرانش به جزیرۀ پالما در ایتالیا رسید، در حالی که ۵ نفر از مسافران آن در میان قربانیان تیراندازی در موزۀ باردو بودند. علاوه بر این دو کشتی که حضور خود را در تونس نیمه تمام رها کرده و به کشورهای مبدا بازگشتند، چندین کشتی تفریحی دیگر نیز سفر به تونس را در ادامۀ مسیر گردشگری خود لغو کرده اند. امنیت مسافران و خدمه، دلیل لغو این سفرها از سوی مسوولان این کشتی هاست.

در حملۀ تروریستی به موزۀ باردو دست کم ۲۲ نفر قربانی شده اند که بیشتر آنها گردشگر فرانسوی بوده اند. این اقدام تروریست ها، ضربۀ محکمی به اقتصاد تونس و بویژه صنعت گردشگری این کشور است که طی سالهای اخیر، نتوانسته رشد خوبی داشته باشد. این کشور نگران است که گردشگران خارجی و بویژه فرانسوی ها که بخش مهمی از این گردشگران را تشکیل می دهند، از این پس کمتر به این کشور سفر کنند.

تیری، یک گردشگر فرانسوی است و می گوید: “ این اتفاق همه ما را تحت تاثیر قرار داده است. ما می دانیم که باید در هر کشور و در هر کجای دنیا مراقب باشیم، فقط مشکل در تونس نیست.”

وین نیز می گوید: “این حمله هر جای دیگر در این دنیا می توانست اتفاق بیافتد. این دنیایی است که ما در آن زندگی می کنیم و در همه جا می تواند تکرار شود. این مساله دردناک است که تونس باید این نوع حملات را تحمل کند اما باعث نخواهد شد که دیگر به اینجا نیایم.”

این حملۀ تروریستی به موزۀ باردو در شهر تونس با برپایی نمایشگاه گردشگری در پاریس مصادف شده که کشور تونس نیز در آن حضور دارد. ترس از تکرار چنین حملاتی موجب شده که بازدید کنندگان در انتخاب این کشور بعنوان مقصد خود کمی تامل کنند.

یکی از بازدیدکنندگان می گوید: “سعی می کنم به حادثه ای که دیروز اتفاق افتاد فکر نکنم و قطعا موزه ها را از برنامۀ خودم حذف خواهم کرد، اما هنوز تصمیم قطعی برای سفر به این کشور نگرفته ام.”

تعدادی از سفرها به مقصد تونس از سوی گردشگران در فرانسه لغو شده اما آژانس های مسافرتی می گویند حجم آن گسترده و موج وار نبوده است. با اینحال، نگرانی از اینکه چنین حوادثی مقصد گردشگران را از کشورهایی نظیر تونس و الجزایر به مناطق دیگر منحرف کند، وجود دارد.

آنی ویارد، مسوول یکی از آژانس های مسافرتی می گوید: “یک بی میلی کلی برای سفر به کشورهای شمال آفریقا از جمله مصر و مقاصدی مانند این کشور وجود دارد.”

بیش از همه، گردشگران فرانسوی هستند که کمتر از دیگر گردشگران به تونس سفر می کنند. این در حالیست که تا پیش از انقلاب در این کشور، فرانسویان بخش قابل توجهی از گردشگران در تونس را به خود اختصاص داده بودند. تا پیش از سال ۲۰۱۰ از هفت میلیون توریستی که هر سال وارد این کشور می شدند، یک و نیم میلیون نفر فرانسوی بودند.

دیدیه آرینو، مدیر مرکز مطالعات و مشاوره در امور گردشگری می گوید: “از زمان انقلاب بهار عربی در کشورهای شمال آفریقا، تعداد گردشگران فرانسوی ۴۵ درصد کاهش یافته است این درحالیست که از هر یک شهروند و از هر هفت شاغل، یک نفر در این بخش به کار مشغول است.”

تونس به دلیل سواحل و آب و هوا و همچنین جاذبه های سنتی، یکی از مقاصد مورد علاقۀ اروپایی ها محسوب می شد. ضمن آنکه، ارزانی نیز از دیگر دلایل سفر به این کشور برای شهروندان دارای درآمد متوسط بشمار می آمد. این کشور برای رفع معضل فقر و فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی به گردشگران خارجی که بخش مهمی از درآمد تونس را تشکیل می دهند، نیاز دارد.

حملات تروریستی نظیر آنچه که در موزۀ باردو اتفاق افتاد، منبع مهم درآمد این کشورها را از بین می برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور اسلامگرایان در تونس و لیبی از نگاه رسانه های اروپا

سی‌بی‌سی: کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام می‌کند

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد