بیستمین سالگرد حمله به متروی توکیو و گرامیداشت خاطره قربانیان

بیستمین سالگرد حمله به متروی توکیو و گرامیداشت خاطره قربانیان
نگارش از Euronews

ژاپن روز جمعه در بیستمین سالگرد حمله با گاز مرگبار سارین به متروی توکیو، یاد قربانیان این فاجعه را گرامی داشت. انتشار گاز سارین توسط اعضای فرقه

ژاپن روز جمعه در بیستمین سالگرد حمله با گاز مرگبار سارین به متروی توکیو، یاد قربانیان این فاجعه را گرامی داشت. انتشار گاز سارین توسط اعضای فرقه افراطی «آئوم شینری کیو» در سال ۱۹۹۵ میلادی در متروی توکیو، جان سیزده نفر را گرفت و بیش از شش هزار نفر هم مسموم شدند.

خانواده های قربانیان این فاجعه و کارکنان مترو در ایستگاه کاسومیگاسِکی در توکیو برای ادای احترام به جان باختگان، یک دقیقه سکوت کردند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با اهدای نیلوفرهای سفید در محل یادبود این حادثه گفت که این کشور همچنان به مبارزه خود با تروریسم ادامه می دهد و همه تلاش خود را می کند تا چنین وقایع ای دوباره رخ ندهد.

با وجود چندین محاکمه و صدور حکم اعدام برای سیزده تن از اعضای این فرقه از جمله شوکو آساهارا رهبر آن، که می گفت آخر زمان بزودی می رسد، انگیزه اصلی این حمله بر مردم ژاپن پوشیده باقی مانده است.

سرژ رومبی خبرنگار یورونیوز در توکیو گزارش داد: «۲۰ سال پس از حمله با گاز سارین در متروی توکیو، هفتاد درصد از قربانیان هنوز هم از اختلالات بینایی رنج می برند. نزدیک به نیمی از ساکنان توکیو می گویند که هنگامی که سوار مترو می شوند واهمه دارند. یک استاد روانشناسی برجسته ژاپنی هشدار داده که این اختلالات ممکن است در سال های آینده افزایش پیدا کند.»

مطالب مرتبط