Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظام آموزشی یونان در مواجهه با سیاستهای ریاضت اقتصادی

نظام آموزشی یونان در مواجهه با سیاستهای ریاضت اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاستهای ریاضت اقتصادی چه تأثیری بر سیستم آموزش یونان گذاشته است؟ دانش آموزان و آموزگاران چگونه با این تأثیرات کنار می آیند؟ کاهش بودجه تحصیلات

آگهی

سیاستهای ریاضت اقتصادی چه تأثیری بر سیستم آموزش یونان گذاشته است؟ دانش آموزان و آموزگاران چگونه با این تأثیرات کنار می آیند؟ کاهش بودجه تحصیلات تکمیلی در یونان، اصلاحات برنامه درسی ابتدایی و تلاش برای ادغام دانش آموزان مهاجر، از جمله مشکلات پیش روی نظام آموزشی این کشور است.

کاهش بودجه تحصیلات تکمیلی

کاهش بودجه، تعدیل نیروی بخش اداری و نظافتچیان بخش دولتی، کمبود امکانات و نبود آزمایشگاه تحقیقاتی تنها جزئی از مشکلاتی است که بدنبال اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی، گریبانگیر آموزش عالی یونان شده است.

کاهش ۸۰ درصدی بودجه آموزش عالی و چشم انداز تیره بازار اشتغال، بسیاری از دانشجویان یونانی را برای اعتراض به سیاستهای ریاضت اقتصادی و اصلاحات نظام آموزشی که توسط دولتهای پیشین اعمال شده بود، به خیابانها کشاند.

از بودجه دانشگاه آتن امسال نزدیک به پنج میلیون یورو کسر می شود. دولت چپگرای مخالف سیاستهای ریاضت اقتصادی، وعده قانون جدیدی در آموزش عالی را داده که شاید اوضاع را بهبود ببخشد. عده ای اما هنوز چندان خوشبین نیستند.

دانشگاه آتن امسال با کاهش بودجه معادل ۵ میلیون یورو روبرو شد. از سوی دیگر دولت جدید موفق شده است مهلت پرداخت بدهی ها را برای ۴ ماه تمدید کند. آیا این مسئله بر بودجه اضافی دانشگاهها تاثیر دارد؟

آریستید باتاس، وزیر فرهنگ، آموزش و امور مذهبی یونان در این باره می گوید: «این امید وجود دارد که منابعی برای کمک به دانشگاهها و تمام نظام آموزش در دست داشته باشیم. زیرا همانطور که گفتم در وهله اول دولت متعهد است که منابع حاصل از صرفه جویی ها را در اختیار بخش بهداشت و آموزش قرار دهد.»

بنابر نظرسنجی های سال ۲۰۱۴ در باره رتبه دانشگاه های دنیا، دانشگاه آتن در بین ۵۰۰ دانشگاه اول جهان جای دارد، اما برخی نگرانند کاهش بودجه بر کیفیت آموزش تأثیر بگذارد. دانشکده ارتباطات این دانشگاه رسانه ، بهترین دانشکده در این حوزه در جنوب اروپا شناخته شده است.

گئورگیوس پله یوس، رییس این دانشگاه نگران این است که کاهش بودجه بر اعتبار این دانشگاه تاثیر منفی بگذارد. وی می گوید: «فقدان بودجه پژوهشی، فقدان بودجه برای شرکت در کنفرانس یا برگزاری کنفرانس برای ارائه نتایج کارهای پژوهشی، کار دانشگاه را مشکلتر کرده است و از سوی دیگر باعث شده است که رتبه دانشگاههای ما در رتبه بندی های بین المللی پایین تر بیاید.»

فرار مغزها یکی دیگر از پپامدهای بحران اقتصادی در یونان است و بسیاری از جوانانی که امیدی به یافتن حرفه وکار مناسب در یونان ندارند، کشور را ترک می کنند.

اصلاحات برنامه درسی مدارس ابتدایی

مدتی است که اصلاحاتی برای بهتر کردن محیط مدرسه برای دانش آموزان به جریان افتاده است، از جمله به راه انداختن درس فناوری اطلاعات و ارتباطات و فعالیتهای فوق برنامه. اما آیا این اصلاحات تأثیری هم داشته است؟ آموزگارانی که اسیر محدودیت منابع مالی هستند، چگونه از پس کار برمی آیند؟

طبق آمارهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، کارکرد دانش آموزان یونانی در خواندن، ریاضیات، و علوم در آزمونهای “برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان” موسوم به “پیسا” کمتر از میانگین بوده است.

در دبستان موسکاتو برای دانش آموزان سوم دبستان از ۵ سال پیش کلاسهای کامپیوتر برگزار می شود. این کلاسها بخشی از برنامه اصلاحات مواد درسی است که هدفش بهترکردن محیط مدارس برای دانش آموزان است. مدتی از زمان اجرای اصلاحات می گذرد، با این وجود هنوز چالشهای بسیاری پابرجاست.

چند نمونه از اصلاحاتی که انجام شده است، آموزش زبان انگلیسی از کلاس اول و دیگر زبان های خارجی از کلاس پنجم است. همچنین یک ساعت به برنامه درسی اضافه شده و ساعات فعالیتهای فوق برنامه مانند کلاس تئاتر، هنر، و تربیت بدنی هم افزایش یافته است. بسیاری از پدرومادرها از اجرای این برنامه های فوق برنامه استقبال کرده اند.

آگهی

مدارس خواستار بودجه بیشتر برای بهبود کیفیت آموزش هستند. در حالیکه دولت بودجه کافی ندارد. وزیر آموزش یونان می گوید باید ذهنیت افراد را هم تغییر داد و میزان فعالیتهای نوآورانه را بیشتر کرد.

آموزشهای چند فرهنگی برای ادغام دانش آموزان مهاجر

یونان یکی از مقاصد مهاجرانی است که از سوریه، عراق و منطقه بالکان به این کشور می آیند. ورود موج جدید مهاجران، یونان را وادار به انجام اصلاحات در سیستم آموزشی اش کرده است. یکی از رهیافتها، آموزش چندگانگی فرهنگی است تا این افراد در جامعه ادغام شوند.

یک از دو دبیرستان چند فرهنگی در آتن، پذیرای دانش آموزانی ازفرهنگ های مختلف، مثلا از آلبانی، بنگلادش، افغانستان، پاکستان، سوریه است. این دبیرستان یکی از مؤسساتی است که برنامه درسی ویژه ای برای ادغام دانش آموزان مهاجر در یونان در آن اجرامی شود.

آگهی

چالش اصلی این دانش آموزان مهاجر، یادگیری زبان است. مدارس ساعتها کلاس فوق العاده را به یادگیری الفبای یونانی و فعالیت های فوق برنامه اختصاص داده اند. با آموختن زبان یونانی، بین این دانش آموزان خارجی وجه اشتراکی بوجود می آید.

استلا پرونتوتاریو معلم بازنشسته ای ست که تلاش کرده برغم محدودیت ها، کارگاه های مختلفی در این مدرسه چند فرهنگی برگزار کند و به این ترتیب راه حلی برای کمک به ادغام دانش آموزان مهاجر بیابد. در این کارگاره او دانش آموزان مهاجر را تشویق می کند درباره رخدادهایی صحبت کنند که آنها را از بقیه جامعه متفاوت جلوه می دهد.

وی می گوید: «ما برای زبان مادری هر کس احترام قائلیم. از فرهنگ آنها چه یونانی و چه غیریونانی، در موضوعات درسی هر روز استفاده کردیم. برای کودکانی که می خواستند زبان مادری شان را یاد بگیرند کلاس زبان عربی و آلبانیایی داشتیم.»

وزارت آموزش یونان می گوید که مشکل ادغام دانش آموزان مهاجران را در دستور کار دارد وبزودی سیاست هایی برای حل این مشکلات اتخاذ می شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد