پروشنکو: اروپا باید اتحادش را در مقابل روسیه حفظ کند

پروشنکو: اروپا باید اتحادش را در مقابل روسیه حفظ کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سال از ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه می گذرد. سرجیو کانتونه، گزارشگر یورونیوز در اوکراین به همین مناسبت با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری این کشور گفت

یک سال از ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه می گذرد. سرجیو کانتونه، گزارشگر یورونیوز در اوکراین به همین مناسبت با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری این کشور گفت و گو کرده است.

آگهی

آقای پروشنکو درباره ضرورت حفظ اتحاد میان کشورهای اروپایی در مواجه با روسیه چنین می گوید: «این آزمون بزرگی برای اتحادیه اروپاست. یک طرف می خواهد درباره پول گفتگو کند. روسیه خواستار مذاکره درباره هزینه تحریم ها و مسائل دیگر است. از سوی دیگر اتحادیه اروپا و اوکراین می گویند باید درباره ارزشها گفتگو کرد. پول و ارزش کاملا با هم متفاوتند.

مطمئن هستم اتحادیه اروپا و تمام رهبران کشورهای عضو درباره این موضوع به نتیجه ای می رسند. در آن روز ما انتظار داریم که اتحادیه اروپا اتحادش را حفظ کند. این اتحاد تنها به اتحادیه اروپا محدود نمی شود. اتحادی میان تمام کشورهای دنیا شکل می گیرد. بین ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا و دیگر کشورها؛ جهانی مسئولیت پذیر. خواست ما این است که اگر روسیه توافق مینسک را نقض کرد و از کریمه خارج نشد، تحریم ها یا تمدید شوند و یا افزایش یابند.»

یورونیوز: نگران نیستید که کریمه به منطقه ای جنگی تبدیل شود؟

پترو پوروشنکو: «به یک منطقه جنگی تبدیل شده است. این رئیس جمهوری روسیه بود که گفت آنها موشک های را که قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند، در آنجا مستقر کردند. این اتفاق روی داده است. موضوع، استقلال اوکراین و حق حاکمیت این کشور بر کریمه نیست؛ مسئله، افزایش محسوس خطر آغاز یک جنگ تمام عیار در حوزه دریا سیاه است. موشکهای با برد ۵۰۰ کیلومتر به راحتی می توانند اعضای ناتو را هدف قرار دهند و آنها هم به طور حتم واکنش نشان خواهند داد.

مسئله دیگر شرایط انسانی در کریمه است. نقض کامل حقوق بشر را در آنجا شاهدیم. تمام مردم بومی آنجا، تاتارهای کریمه با جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر تحت فشار هستند. رهبران این اقوام یا در زندان های روسیه هستند یا مانند زمان استالین حق بازگشت به کریمه را ندارند.»

مشروح کامل این گفت و گو روز پنجشنبه از یورونیوز فارسی پخش خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز بایدن به تحویل موشک‌های دوربرد «ا‌تکمز» به کی‌یف؛ این موشک‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

ادعای کی‌یف در حمله به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه: چند فرمانده ارشد روس کشته شدند

تفلیس، اوکراین را به طراحی و حمایت از یک کودتا در گرجستان متهم کرد